ČAPUTOVÁ: PODPORUJEM ZVÝŠENIE ROZPOČTU PRE ZDRAVOTNÍCTVO

Prezidentka SR Zuzana Čaputová: "Považujem za absolútne legitímne podporiť požiadavky zdravotníckych pracovníkov na to, aby bolo v systéme zdravotníctva viac peňazí a osobitne viac peňazí aj na odmeny pre zdravotníckych pracovníkov.” 

Foto SITA/Ľudovít Vaniher
Dátum 22.10.2021

Prezidentka Zuzana Čaputová stojí za reprezentantmi slovenského zdravotníctva a podporuje to, aby sa pre nich v plánovanom štátnom rozpočte na rok 2022 navýšili finančné prostriedky. Uviedla to po stretnutí so zástupcami zdravotníckych organizácií, ktorého hlavnou témou bola aktuálna situácia v zdravotníctve a návrh štátneho rozpočtu na rok 2022.

Čaputová zároveň upozornila na situáciu v okolitých krajinách, kde sa k zdravotníkom stavajú zodpovedne, a to práve tým, že dochádza k nárastu ich miezd a ohodnotenia. „Považujem za absolútne legitímne podporiť požiadavky zdravotníckych pracovníkov na to, aby bolo v systéme zdravotníctva viac peňazí a osobitne viac peňazí aj na odmeny pre zdravotníckych pracovníkov,” povedala prezidentka. Doplnila, že zvýšenie miezd a odmien zdravotníkov sa na stretnutí riešilo najmä v súvislosti s dopadom nedostatku personálu na pacientov. Ak budú lekári či sestry odchádzať do zahraničia, bude to mať výrazný vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Situácia v zdravotníctve bola pritom podľa prezidentky pomerne kritická ešte pred COVIDOVOU krízou, pričom tento problém spočíva práve v personálnej nedostatočnosti. Chýbajú nielen lekári, zdravotné sestry či záchranári, ale aj technické a materiálne zabezpečenie. Prezidentka definovala aj problém týkajúci sa vysokého veku zdravotníckeho personálu a ich celkového vyčerpania, fyzického aj psychického, a to najmä v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. To všetko sú podľa nej dôvody, prečo je riešenie krízy v zdravotníctve kľúčové. „Vieme o tom, že v rozpočte je vyhradený balík peňazí, o ktorom sa má rozhodnúť podľa priority Slovenskej republiky na ďalší rok. Neviem si predstaviť, čo je väčšia priorita v tejto dobe, po tejto ťažkej skúsenosti s pandémiou, ako slovenské zdravotníctvo,” dodala Čaputová.

Stretnutia sa zúčastnili prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, prezident Asociácie súkromných lekárov Slovenskej republiky Marián Šóth, prezident Slovenskej lekárskej komory Pavel Oravec, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková a riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.