ČAPUTOVÁ: POVINNÉ OČKOVANIE POVAŽUJEM ZA MAXIMÁLNE LEGITÍMNE

Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že považuje očkovanie za jedinú a najlepšiu stratégiu ako predchádzať vážnym ochoreniam. Poľský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder k otázke očkovania proti ochoreniu COVID-19 uviedli, že neplánujú zavedenie povinnej vakcinácie.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 29.11.2021

Svet čelí mnohým krízam, svet sa mení, výzvy, ktoré pribúdajú, sú početnejšie a zložitejšie. Preto je potrebné zomknúť sa, spolupracovať v duchu zakladateľov Vyšehradskej štvorky. Povedala to v pondelok prezidentka SR Zuzana Čaputová na summite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti.
      
Čaputová ocenila zhodu prezidentov V4 na iniciatíve, v rámci ktorej chcú vyzvať občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. "Očkovanie považujeme za jedinú a najlepšiu stratégiu (ako) predchádzať vážnym ochoreniam," zdôraznila. K otázke bezpečnostnej situácii na poľsko-bieloruských hraniciach Čaputová povedala, že zneužívanie utečencov bieloruským režimom považujú prezidenti V4 za absolútne neprípustné. Oznámila, že  Česko, Maďarsko i Slovensko vyjadrili Poľsku solidaritu a ponúkli v prípade potreby pomoc. "Hovoríme o ochrane spoločných hraníc v rámci Európskej únie, hovoríme o ochrane hraníc v rámci Severoatlantickej aliancie," dodala Čaputová. Prezidenti hovorili aj o prítomnosti ruských vojsk na hranici s Ukrajinou, o klimatickej kríze, o hospodárskych výzvach krajín tohto zoskupenia aj z globálneho hľadiska, ale aj o šíriacich sa dezinformáciách a polarizácii spoločností.
      
Poľský prezident Andrzej Duda vyjadril prezidentom V4 poďakovanie za ich podporu v ťažkej situácii, ktorá vznikla vplyvom súčasnej migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom. Maďarský prezident János Áder varoval pred migračným tlakom na Európu v nadchádzajúcich mesiacoch a vyjadril presvedčenie, že EÚ by sa tejto situácii nemala len nečinne prizerať. "Treba sa pripraviť na ochranu európskych hraníc a spoločných hodnôt," uviedol. Zároveň pripomenul, že solidarita vyjadrená Poľsku zo strany partnerov vo V4 je opodstatnená aj preto, lebo tak urobili Česko, Poľsko a Slovensko aj v roku 2015, keď malo v čase migračnej krízy problémy Maďarsko. K otázke očkovania proti ochoreniu COVID-19 povedal, že Maďarsko neplánuje zavedenie povinnej vakcinácie. Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa k rokovaniam s prezidentom Poľska A. Dudom, maďarským prezidentom J. Áderom a slovenskou prezidentkou Z. Čaputovou pripojil z Prahy prostredníctvom videohovoru.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.