ČAPUTOVÁ PRIJME PAVLA NA NÁSTUPNÚ NÁVŠTEVU

Slovensko je prvou krajinou, ktorú prezident ČR krátko po svojej inaugurácii navštívi, čím pokračuje v tradícii svojich predchodcov. 

Foto sita/branislav bibel
Dátum 13.03.2023

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes prijme na nástupnú návštevu nového českého prezidenta Petra Pavla. Slovensko je prvou krajinou, ktorú prezident ČR krátko po svojej inaugurácii navštívi, čím pokračuje v tradícii svojich predchodcov. Prezident sa na Slovensku zdrží dva dni, pričom svoju cestu začne návštevou Prezidentského paláca dnes o 10:30, kde prebehne uvítací ceremoniál. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Prezident si po rokovaniach s prezidentkou spoločne uctia pamiatku zakladateľov prvej Československej republiky T. G. Masaryka a M. R. Štefánika pri ich pamätníkoch na nábreží Dunaja. Krátko po 15:00 český prezident navštívi aj Úrad vlády SR, kde sa stretne s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. Petr Pavel príde na Slovensko aj so svojou manželkou Evou, s ktorou si uctia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a rovnako aj pamiatku obetí vraždy na Zámockej ulici. Dnešný program sa zavŕši o 18:00 v Slovenskom národnom divadle, kde sa uskutoční diskusia oboch prezidentov. V utorok 14. marca sa prezident stretne aj s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom.

Vojenský generál vo výslužbe Petr Pavel sa po zložení sľubu 9. marca oficiálne stal novým českým prezidentom. V druhom kole volieb, kde sa uchádzal o priazeň voličov spolu s českým expremiérom Andrejom Babišom, získal Petr Pavel 58,31 percenta hlasov, čím sa stal najvyšším ústavným činiteľom ČR na nasledujúcich päť rokov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.