ČAPUTOVÁ ROZBÍJA JEDNOTU V4

"Spoločenstvo krajín V4, ktorého sme spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom členmi, je spoločenstvom štyroch suverénnych štátov. Naše postoje koordinujeme v oblastiach, kde máme zhodu. Tam, kde zhodu nenájdeme, vystupujeme samostatne“ povedala Čaputová v súvislosti so vzburou Poľska a Maďarska proti EÚ.

Foto SITA
Dátum 01.12.2020

BRATISLAVA 1. decembra (TASR/extraplus.sk) - Pozícia Slovenska týkajúca sa rozpočtu Európskej únie (EÚ) a fondu obnovy je jednoznačná a zdieľaná naprieč vládou a ústavnými činiteľmi. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti po rozhovore s podpredsedníčkou Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou. Jourová prezidentku informovala o prebiehajúcich rokovaniach s Poľskom a Maďarskom, ktoré blokujú dlhodobý rozpočet Európskej únie (EÚ) a ozdravný plán po koronakríze v celkovej výške 1,8 bilióna eur. Výraznejší pokrok však rokovania zatiaľ nepriniesli a stále je otvorených niekoľko riešení. Čaputová podotkla, že záleží na ochote oboch krajín vybrať si cestu, ktorá čo najmenej poškodí ostatné krajiny EÚ.

 "Spoločenstvo krajín V4, ktorého sme spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom členmi, je spoločenstvom štyroch suverénnych štátov. Naše postoje koordinujeme v oblastiach, kde máme zhodu. Tam, kde zhodu nenájdeme, vystupujeme samostatne, ako je to aj v tomto prípade," poznamenala prezidentka. Zodpovednosť a výhody z členstva v Európskej únii musia ísť "ruka v ruke", hovorí Čaputová. "Nezávislosť súdnictva, pluralita médií, boj s korupciou, funkčný systém bŕzd a protiváh v usporiadaní politickej moci sú princípy, na ktorých Európske spoločenstvo stojí," dodala. Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021 - 2027 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur. Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.