ČAPUTOVÁ SA STRETLA S PÁPEŽOM; DO VATIKÁNU S ŇOU PRIŠLA AJ PREDSTAVITEĽKA LGBTI KOMUNITY

V delegácii, ktorá sprevádzala prezidentku Čaputovú počas audiencie u pápeža, boli aj niekdajší parlamentný politik a exponent boja za slobodu a demokraciu František Mikloško, obeť útoku na LGBTI+ komunitu Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

Foto SITA/JAKUB JULÉNY
Dátum 10.12.2022

Pápež František prijal v sobotu dopoludnia na audiencii vo Vatikáne prezidentku SR Zuzanu Čaputovú so sprievodom. Audiencia v Sále bibliotéky Apoštolského paláca, kde pápež zvyčajne prijíma hlavy štátov, trvala 45 minút. Svätý Otec privítal prezidentku Čaputovú o 10.30 h a pol hodiny s ňou pobudol v súkromnom rozhovore, spresnili Vatican News. Nasledovalo predstavenie členov delegácie so spoločnou fotografiou a výmena darov.

Slovenská prezidentka sa následne v priestoroch Štátneho sekretariátu stretla s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Paulom Richardom Gallagherom. Hovorili o bilaterálnych vzťahoch medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a o úlohe cirkvi v spoločnosti.

Podrobnejšie diskutovali aj o vojne na Ukrajine a jej vplyve na regionálnej a medzinárodnej úrovni. Osobitná pozornosť bola venovaná humanitárnej situácii, prijímaniu utečencov a sociálno-ekonomickej kríze, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom Tlačovým strediskom Svätej stolice po schôdzke. Podľa Vatican News pápež venoval prezidentke SR niekoľko darov: veľkú medailu z bronzu zobrazujúcu sv. Martina ako vojaka na koni, ktorý sa delí s chudobným o svoj plášť, ktorá je dielom rímskeho medailéra Guida Veroiho. Ďalšími darmi sú štyri tlačené publikácie.

Prezidentka Čaputová priniesla pápežovi Františkovi ako dar obraz sv. Františka z Assisi od akademickej umelkyne Doroty Sadovskej, ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby z družstva Okrasa v Čadci a sviatočné pečivo zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave na prútenom podnose z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove.

Ako dary pre Svätého Otca priniesla slovenská prezidentka aj dve publikácie: ilustrovanú knihu Pápež František deťom z vydavateľstva Nové mesto s ilustráciami Evy Šimonovej a biografickú publikáciu Silvo Krčméry - o osobnosti slovenského katolíckeho disentu z doby komunistickej totality vydanú v rámci projektu Nenápadní hrdinovia.

Vatican News dodal, že v delegácii, ktorá sprevádzala prezidentku Čaputovú počas audiencie u pápeža, boli aj niekdajší parlamentný politik a exponent boja za slobodu a demokraciu František Mikloško, obeť útoku na LGBTI+ komunitu Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.