ČAPUTOVÁ SI V PRAHE PREVZALA STRIEBORNÚ MEDAILU PREDSEDU SENÁTU

Ocenenie dostala za „mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a vládu práva“. Strieborná medaila je najvyšším ocenením, ktoré môže český Senát udeliť. Prezidentka zdôraznila, že demokracia a jej inštitúcie dnes čelia útokom, a to nielen na Slovensku a v Českej republike.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 16.11.2021

Prezidentka Zuzana Čaputová si dnes počas oficiálnej návštevy v Prahe prevzala z rúk Miloša Vystrčila Striebornú medailu predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky. Ocenenie dostala za „mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a vládu práva“. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Strieborná medaila je najvyšším ocenením, ktoré môže český Senát udeliť. Prezidentka zdôraznila, že demokracia a jej inštitúcie dnes čelia útokom, a to nielen na Slovensku a v Českej republike. „Podkopáva ich egoizmus, populizmus a extrémizmus. A tiež dezinformácie, propaganda a negatívny vplyv sociálnych médií. Pokúšajú sa narušiť to, čo je pre demokraciu esenciálne - medziľudskú dôveru a súdržnosť v spoločnosti,“ povedala v príhovore. Dodala, že demokraciu je potrebné chrániť a stále obnovovať prostredníctvom hľadania rovnováhy medzi slobodou a zodpovednosťou. „Nezostávajme tolerantní k netolerantnosti,“ vyhlásila.

Prezidentka sa o ocenenie symbolicky podelila s mnohými neviditeľnými hrdinami, ochrancami demokracie, bez ktorých by sa nám prechod k slobode, pluralite a liberálnej demokracii v roku 1989 nepodaril. „Boli na námestiach a boli súčasťou zmeny aj napriek tomu, že ich tváre či mená nie sú vôbec známe. Podobné, a často aj totožné hrdinky a hrdinovia nám aj dnes pomáhajú udržiavať demokraciu nad hladinou nenávisti, populizmu, či apatie,“ povedala hlava štátu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.