ČAPUTOVÁ: SLOVENSKO POTREBUJE CTIHODNÝCH SUDCOV

Téma spravodlivosti a boja s korupciou sa podľa Čaputovej stala aj hlavnou témou posledných parlamentných volieb na Slovensku.

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER
Dátum 09.09.2020

KROMĚŘÍŽ/BRATISLAVA 9. septembra (TASR/extraplus.sk) - Sudcovia majú ako jediní možnosť nastaviť zrkadlo justícii, povedala v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na konferencii právnikov v meste Kroměříž v Českej republike. Informovala o tom Kancelária prezidentky SR na svojej oficiálnej webovej stránke. Čaputová vo svojom prejave upozornila aj na potrebu uzdravenia justície. "Slovenská justícia požíva vysokú nedôveru verejnosti, jednu z najvyšších v rámci krajín EÚ, pričom táto reflexia verejnosti do istej miery zrkadlí aj mieru problému," povedala.

Téma spravodlivosti a boja s korupciou sa podľa Čaputovej stala aj hlavnou témou posledných parlamentných volieb na Slovensku. "Preto je prirodzenou ambíciou predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci zásadnejšie prispieť k uzdraveniu justície," povedala na konferencii.Podľa prezidentky je nesmierne dôležité uvedomovať si potrebu sebalimitácie dočasných držiteľov verejnej moci, ktorá má viesť k zdržanlivosti a veľkej miere pozornosti pri akýchkoľvek ozdravných postupoch voči justícii.

Zdôraznila aj potrebu sebareflexie sudcovského stavu, schopnosť reagovať na zlyhania jednotlivcov, a tým prispievať k zabezpečeniu zodpovedného výkonu súdnictva."Práve sudcovia, ako jediní majú možnosť nastaviť justícii zrkadlo bez toho, aby ich ktokoľvek mohol obviniť, že zasahujú do jej nezávislosti," povedala.Slovensko dnes podľa Čaputovej viac ako kedykoľvek predtým potrebuje počuť hlas múdrych a ctihodných sudcov."Potrebujeme osobnosti, ktorým môžeme dôverovať, aby sme mohli dôverovať inštitúciám, a aby sme mohli dôverovať demokracii. Lebo toto všetko je teraz v stávke," povedala prezidentka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.