ČAPUTOVÁ V ROKU 2019 OKLAMALA OBČANOV - SĽÚBILA, ŽE NEDOPUSTÍ VSTUP CUDZÍCH VOJSK NA SLOVENSKO

VIDEO: Zuzana Čaputová pred voľbami v roku 2019 odmieta, že niekedy podpíše dohodu umožňujúcu vstup cudzích vojsk na naše územie a stratu našej suverenity.

Foto sita/jana BIROŠOVÁ
Dátum 06.02.2022

Zdá sa, že slovo prezidentky SR Zuzany Čaputovej má takú hodnotu, ako keď napľujete. Pred prezidentskými voľbami v roku 2019 sa v predvolebnej diskusnej relácii na RTVS vyjadrila, že by v žiadnom prípade nepodporila dohodu, ktorá by znamenala stratu našej suverenity či vstup cudzích vojsk na územie Slovenska. Témou dňa bola vtedy dohoda o obrannej spolupráci, o ktorej s USA rokovala ešte vláda Smeru-SD a proti ktorej dôrazne vystupoval vtedajší koaličný partner Smeru – strana SNS. Čaputová vtedy ale povedala aj to, že zmluva s Američanmi, ktorá bola v riešení, na prvý pohľad neporušuje našu suverenitu a teda že stojí za názorom Ministerstva zahraničných vecí SR a podporuje ju.

Dohodu z roku 2022, ktorú Čaputová podporuje, pripomienkoval generálny prokurátor, Úrad jadrového dozoru, občianske združenia a ďalší. Ministerstvo obrany neprijalo ani jednu pripomienku a Čaputová sa neobrátila na Ústavný súd. Rozhodla, že všetko je v poriadku, nijako nevyvrátila pochybnosti o ústavnosti celej dohody a teda názor, že dohoda z roku 2022 je ohrozenie suverenity SR je relevantná.

Slovenská republika a Spojené štáty vo štvrtok večer (v noci na piatok SEČ) v americkom Washingtone podpísali dohodu o obrannej spolupráci (DCA). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Zmluvu musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

VIDEO: ↓↓↓

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.