ČAPUTOVÁ ŽIADA VAKCÍNU A OČKOVANIE PRE KAŽDÉHO OBČANA PLANÉTY

Z pandémie COVID-19 sa veľmi rýchlo stala hrozba pre celý svet. A jej koniec je v nedohľadne. Už dnes sme sa však poučili: nikdy nebudeme môcť žiť rovnako ako predtým.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 23.09.2020

BRATISLAVA 23. septembra (SITA/extraplus.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom prejave na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN) hovorila najmä o dôležitých lekciách, ktoré nám dala pandémia COVID-19 a o oblastiach, v ktorých sme sa ako štáty a celé medzinárodné spoločenstvo ukázali zraniteľní. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová vystúpila vo všeobecnej rozprave v rámci 75. Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa vzhľadom na pandémiu koná po prvý raz v histórii online.

Podľa prezidentky sa musíme zamerať na odstránenie našich zraniteľných miest, medzi ktoré patrí dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti, zmazávanie sociálnych rozdielov a pripravenosť štátov a ich inštitúcií čeliť náročným globálnym hrozbám. Prezidentka zdôraznila význam solidarity, dôvery, zodpovednosti politických lídrov a medzinárodnej spolupráce.

Čaputová rovnako vyzvala na solidaritu pri vývoji vakcíny na COVID-19 a apelovala na výmenu informácií medzi vedcami, výrobcami a vládami. „Nesmieme dovoliť, aby sa z vývoja a výroby očkovacej látky a ochranných prostriedkov stala opäť ďalšia globálna súťaž,“ vyhlásila. Svetoví lídri podľa nej nesú zodpovednosť za nastolenie rovnakej situácie vo vzťahoch medzi národmi aj vzhľadom na aktuálnu pandémiu. „Musíme poskytnúť očkovaciu látku každému obyvateľovi našej planéty, bez ohľadu na to, či si ju môže dovoliť zaplatiť,“ doplnila.

PREJAV PREZIDENTKY ZUZANY ČAPUTOVEJ VO VŠEOBECNEJ ROZPRAVE V RÁMCI 75. VALNÉHO ZHROMAŽDENIA OSN

Naše nezvyčajné stretnutie je dôkazom toho, že pandémia COVID-19 zmenila svet, aký sme doposiaľ poznali. Formát nášho stretnutia je však zároveň aj dôkazom toho, že sa dokážeme prispôsobiť a konať. 

Vznik tejto organizácie pred 75 rokmi podnietila jednoduchá myšlienka – prínosy spolupráce vždy prevažujú nad sebeckosťou a konfliktom. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, naliehavo potrebujeme, aby sa táto myšlienka stala realitou.

Z pandémie COVID-19 sa veľmi rýchlo stala hrozba pre celý svet. A jej koniec je v nedohľadne. Už dnes sme sa však poučili: nikdy nebudeme môcť žiť rovnako ako predtým.

Kríza spôsobená COVID-19 odhalila naše slabiny a zraniteľné miesta. Z ľudí na pokraji chudoby sa stali chudobní. Ľudia, ktorí už predtým mali problém dostať sa k zdravotnej pomoci, sa ocitli bezbranní. A tí, čo už pred pandémiou mali obmedzený prístup k vzdelaniu, stratili nádej na lepšiu budúcnosť. Obrovské ekonomické a sociálne problémy sa nevyhli dokonca ani stabilným a silným štátom.

Jedným z najdôležitejších poučení, ktorých sa nám dostalo v priebehu prvých mesiacov pandémie je, že obyčajní ľudia dokážu neobyčajné veci, ak ich vedie vzájomná solidarita a súcitenie. Ľudia na celom svete pochopili, že zodpovedné správanie zachraňuje životy, i keď to znamená, že sa musia vzdať vlastného pohodlia a prijať svoj diel zodpovednosti za ochranu seba aj druhých. Dovolím si dokonca povedať, že pandémia vyniesla na povrch to najlepšie v nás.

Ako lídri nesieme zodpovednosť za to, aby sme nastolili rovnakú situáciu vo vzťahoch medzi národmi. A preto potrebujeme skutočnú globalizáciu súcitu. Konkrétne: nesmieme dovoliť, aby sa z vývoja a výroby očkovacej látky a ochranných prostriedkov stala opäť ďalšia globálna súťaž. Veď sú to základné a život zachraňujúce komodity. Ich poskytovanie by malo byť známkou ľudskosti, nie vecou zisku. Z tohto dôvodu si musíme vymieňať informácie a podporovať partnerstvá medzi vedcami, výrobcami a vládami. Musíme poskytnúť očkovaciu látku každému obyvateľovi našej planéty, bez ohľadu na to, či si ju môže dovoliť zaplatiť.

Ak sa chceme úspešne vyhnúť akejkoľvek kríze, potrebujeme zodpovedné vedenie. V konečnom dôsledku je zodpovednosťou vlád a politických lídrov prijímať rozhodnutia založené na faktoch a poznatkoch, nie na politických kalkuláciách alebo sebeckých záujmoch tých, čo sú pri moci. Pretože opak – nekompetentnosť, dezinformácie a populizmus – má fatálne následky.

Zodpovedné vedenie znamená tiež ochotu vidieť spoločný globálny záujem. Zachovať to najlepšie z existujúcej architektúry medzinárodných organizácií a režimov spolupráce. Pretože práve ony sú často hnacími motormi účinných riešení. Uvedomujem si, že ich práca nie je vždy dokonalá. Ale namiesto toho, aby sme sa voči nim začali nenávistne vymedzovať a rušili ich financovanie, treba hľadať spôsoby, ako ich zlepšiť. 

A napokon, dôvera. Dôvera občanov v to, že ich vlády konajú správne. Ľudia potrebujú vedieť, že sú pod ochranou a že im nikto neklame.

Ochrancami týchto zásad musia byť slobodné a nezávislé médiá, renomovaní odborníci a vedci, ako aj aktívna občianska spoločnosť. A našou zodpovednosťou je vytvoriť také prostredie, kde budú môcť slobodne pracovať. Ak na nich budeme útočiť, budeme podrývať našu vlastnú schopnosť kolektívneho riešenia problémov. Budeme prehlbovať zraniteľnosť našich vlastných spoločností, vrátane zraniteľnosti voči dezinformáciám a hoaxom, ktoré sa najmä v súvislosti so zdravotnými otázkami ukázali ako mimoriadne nebezpečné.

Aj preto nesmieme dovoliť, aby sa akákoľvek kríza stala ospravedlnením pre potláčanie ľudských práv a slobôd. Musíme zabezpečiť, aby všetky obmedzenia boli úmerné, dočasné a právne podložené. A tieto zásady musíme uplatňovať univerzálne.

Žiaľ, nie vždy je tomu tak. Príliš často sme vo svete svedkami situácií , kedy sú ľudia vystavení zastrašovaniu, bitiu, alebo im ide o život. Tak, ako nedávno v Bielorusku, či v prípade Alexeja Navaľnyjho a mnohých ďalších. A to len preto, že sa postavili na ochranu svojich práv. Šírenie choroby autoritárstva je hrozbou pre náš všetkých. 

Vážené dámy a páni,

COVID-19 nám priniesol ešte jedno cenné poučenie. Často počúvame, že určité zmeny nie je možné dosiahnuť alebo že by trvali roky. Tentokrát tomu bolo inak.

Zažili sme, v akom rozsahu a ako rýchlo sme ich schopní urobiť, ak sme ochotní uvedomiť si spoločnú hrozbu, zmeniť naše správanie a pracovať spoločne na jej odvrátení. Ak sme sa dokázali zomknúť voči COVID-19, dokážeme to aj pri iných globálnych hrozbách.

Predovšetkým zoči-voči zmene klímy, ktorá je bezpochyby najväčšou hrozbou pre našu spoločnú budúcnosť. Odborníci odhadujú, že zmena klímy prinesie do roku 2100 päťnásobne viac obetí než COVID-19. Dokázali sme sa zorganizovať a vytvoriť viac ako 20 tímov, ktoré sa po celom svete súčasne snažia vytvoriť očkovaciu látku proti COVID-19, pretože nám chýbali také potrebné poznatky. Pri zmene klímy vieme všetci, čo treba urobiť. Musíme ukázať naozajstnú vôľu a konať všetci spoločne ako jeden. Považovať tento boj za skutočnú prioritu. A nechať sa viesť vedou, inováciami, ale zároveň aj solidaritou.

Vážené dámy a páni,

prijmime poučenie z COVIDU-19 za základ pre naše konanie v budúcnosti. Podobne ako poučenie z dvoch svetových vojen pred 75 rokmi, ktoré viedlo k celosvetovému záväzku medzi národmi riešiť vzájomné spory mierovou cestou a spolupracovať.

Obnovme medzi sebou tento záväzok, posuňme ho ešte vyššie – v duchu spomínaných zásad solidarity, zodpovednosti a dôvery – a rozhodnime sa, že budeme konať tak, ako sme to dokázali počas aktuálnej pandémie. Potom dokážeme zmeniť akúkoľvek hrozbu – či už COVID-19 alebo zmenu klímy – na príležitosť v prospech nás všetkých.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

Komentáre

❤ Prosím Vás, kto môžete, postúpte tento názor všetkým našim služobníkom v štátnej správe! Srdečne Vám ďakujem!
❤ Prosím pani Zuzanu Čaputovú, že za mňa a moju početnú rodinu nemusí ani orodovať, ani žiadať vakcíny, nech ušetrí na dôchodky budúcim dôchodcom, aby najnižšie dôchodky začínali sumou minimálnej mzdy. Ak bude chcieť, rád jej poskytnem logické vysvetlenie. Obmedzením plytvania štátnou správou by sme mohli nastúpiť cestu sociálneho štátu spravodlivého ohodnotenia ľudí, ktorí celý život pracovali a kŕmili rôzne fondy a kontá zahraničia. Taliani znížením jednej tretiny poslancov ušetria počas 10-tich rokov >1 miliardu €úr. A u nás zbytočným nákupom reparovaných lietadiel z amerického vojenského cintorína by sme ľuďom ušetrili počas ich 10 ročnej prevádzky asi 2,5 miliardy €úr.
❤ Trochu matematiky ZŠ.
❤ Za 2,5 mld. sa dá postaviť 38 461 jednoizbových bytov v hodnote po 65 000 €. Slovenská republika by nemusela mať ani jedného bezdomovca a pomohli by mnohým mladým ľuďom, aby si mohli založiť rodiny možno v blízkosti ich práce. Ak počítam, že máme 79 okresov, tak by štatisticky pre každý okres pripadlo skoro 490 takých bytov, alebo 8 krajom po 4 807 bytov. Posúďte sami, akí by sme boli bohatí a sociálni. Byty by mohli byť štátne, sociálne a prideľované stanovenými kritériami.
❤ Aj pre takéto skutočnosti navrhujem premýšľať o ekvivalente švajčiarskeho modelu parlamentu a vlády v službách ľudu bez politických strán, o úspornom a zodpovednejšom systéme, ktorý sa volá: "Priama demokracia, kde rozhoduje vždy volič, zvolený občiansky zástupca je vo vzťahu zamestnanca svojich konkrétnych voličov a neplnením väčšinovej vôle svojich voličov v jeho obvode bude kedykoľvek odvolateľný, kedy nastúpi občiansky náhradník v poradí." Je to samozrejme zostručnený náčrt do povedomia o sľubovanom Švajčiarsku, však?
❤ Želám Vám Lásku, šťastie a mier! Shalom aleichem! 
26.9.2020 02:10