ČAPUTOVEJ ALIBIZMUS

Prezidentka chce dosiahnuť ratifikáciu Istanbulského dohovoru akýmkoľvek spôsobom

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER
Dátum 18.02.2020

V móde, v zberateľstve falošných ocenení i v umení „jemnej“ diplomacie sa už Zuzana Čaputová preslávila. Na naivných Slovákov divadielko zabralo presne tak, ako to manipulátori v jej kancelárii a špeciálne očkovaná PR agentúra nastavili. Iná agentúra Focus ju zase v polovici februára 2020 vyhlásila za najdôveryhodnejšieho politika Slovenskej republiky. V rebríčku dosiahla 58 percent. Za ňou nasleduje premiér Peter Pellegrini s 39 percentami. Na bronzovom stupienku skončili šéf strany Za ľudí Andrej Kiska a predseda OĽaNO Igor Matovič s 29 percentami, o jedno percento menej má šéf Sme rodina Boris Kollár. Rádius fokusu agentúry Focus je pre bystrého pozorovateľa politickej scény a liberálnych manipulácií zreteľný: zoologická záhrada, bratislavská kaviareň a nákupné centrum Central...

Hra o čas

Politika fabrikovania s následnou prezentáciou škandálov priniesla oberačku jedovatého ovocia. Zdá sa, že Obrovská panvica pred Grasalkovičovým palácom (umiestnená ešte vlani ekologickými aktivistami) inšpirovala teraz prezidentku k vareniu. Pustila sa do kuchtenia, no ako neskúsená podcenila úskalia prípravy zložitej „šmakocinky“ v nevhodnom riade. „Varila myšička kašičku“... slová, ktoré poznajú od útleho veku z rozprávok takmer všetci Slováci od 40 do 99 rokov.

Národná rada SR dokument odmietla už v roku 2018 a hlasmi 101 poslancov schválila 29. marca 2019 uznesenie, ktorým žiada vládu nepokračovať v procese smerujúcom k ratifikácii Istanbulského dohovoru.

Tým mladším – odchovaným už na animovaných výcvikových návodoch na šikanovanie a násilie – aj tínedžerom (vychovávaným sociálnymi sieťami a internetom) stačí výsledok politickej food blogerky glosovať zrozumiteľne a krátko: „Vykypelo z hrnca.“ Pardon – z panvice... Lebo len 19 dní pred hlasovaním si traja najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky našli chvíľku na osobné stretnutie s rokovaním. O dôležitej, ale spoločensky traumatizujúcej téme. Lebo nanútenej euroúradníkmi. Istanbulský dohovor nie je o ochrane žien pred násilím. To vie veľmi dobre aj prezidentka, poznajúc súvislosti. Dokonca má prelustrovaných pravých rodičov i autentických kmotrov tejto agendy. Napriek tomu sa Čaputová nedohodla – lebo nemohla. Dostala iný recept aj ingrediencie a hrá o čas. Odmietla postoj predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), že väčšina národa sa k tomu vyjadrila jasne. Národná rada SR dokument odmietla už v roku 2018 a hlasmi 101 poslancov schválila 29. marca 2019 uznesenie, ktorým žiada vládu nepokračovať v procese smerujúcom k ratifikácii dohovoru Rady Európy (tzv. Istanbulský dohovor). Prezidentka ohrnula nos aj nad návrhom premiéra Pellegriniho (Smer-SD) vyriešiť „technikáliu“ stiahnutím podpisu spod dohody a oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nemieni stať zmluvnou stranou dohovoru.

Diskvalifikovaný súd

Bývalý podpredseda ústavného súdu Eduard Bárány zdôrazňuje jednoznačné rozhodnutie parlamentu. Preto si myslí, že „hlave štátu veľmi neostáva iná možnosť, ako urobiť formálne potrebné kroky o oznámení, že Slovenská republika sa rozhodla neratifikovať dohovor“. Obyvatelia i turisti si len tento týždeň navliekli v Benátkach kostýmy a masky na najslávnejší európsky karneval. Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko) si škrabošku konsenzu sňala. Tváriac sa ako Spejbl nad Hurvínkovým vysvedčením nelogicky navrhuje vláde obrátiť sa na ústavný súd. Vyhlásila: „Názor ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme.“ Všetci si vieme domyslieť, že v Prezidentskom paláci majú nielen zrkadlo, no i kalendár. O to absurdnejšie vyznieva teda alibistické správanie Čaputovej, ktorá nechtiac prezradila účel dlhého i výsledok únavného hľadania „najvhodnejších“ členov ústavného súdu v Košiciach.

Žena, ktorá má plné ústa konsenzu a ohľaduplnosti, v momente, keď mohla situáciu upokojiť a preukázať ústretovosť, siahla po tvrdohlavosti a trucovaní.

Tým ho však diskvalifikuje, lebo každé rozhodnutie bude spochybniteľné ako záujmovo účelové a politicky tendenčné. Žena, ktorá má plné ústa konsenzu a ohľaduplnosti, v momente, keď mohla situáciu upokojiť a preukázať ústretovosť, siahla po tvrdohlavosti a trucovaní. Politická kaša tak vykypela, predvolebný guláš prihorel. Prezidentská kancelária sa už vraj pripravuje na jarnú grilovaciu sezónu. Kvôli garden párty v záhrade Grasalkovičovho paláca sa údajne stavia záhradný gril na opekanie bio klobás a zeleniny, no tiež na pečenie bezkváskového chleba.

Slovákom a Slovenkám želám, aby po voľbách pri pozvaní na hostinu nemuseli pod prezidentskou štandardou z repertoára vybrať pesničku Pec nám spadla...