ČAS NA ĎALŠIU AMNESTIU

Nech je pravda o titule Andreja Danka akákoľvek, v krajine pod Tatrami sa opäť meria dvojakým metrom

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 28.11.2018

Od vzniku samostatnej republiky sme mali už tri zbraňové amnestie. Počas nich odovzdali občania celkom 11-tisíc zbraní.

Keďže sme národom chudoby, ale tiež zábudlivcov, podvodníkov, špekulantov a chronických neplatičov, niekoľko amnestií bolo určených i dlžníkom všetkých štyroch zdravotných poisťovní. Vedeli ste, že najmenšia zdravotná poisťovňa na trhu Union evidovala v roku 2017 až 55-tisíc dlžníkov? Skúsenosti s omilosťovaním hriešnikov majú aj v druhej komerčnej poisťovni Dôvera. Jej sa oplatila exekučná amnestia,keď sa z celkového počtu 54-tisíc dlžníkov ozvalo 4-tisíc a úrokovú amnestiu v tejto poisťovni využilo 15-tisíc neplatičov. Všeobecnej zdravotnej poisťovni dlhuje celkovo 450 160 neplatičov takmer 340 miliónov eur. Najväčším orieškom sú však dlžníci Sociálnej poisťovne. Preto na ministerstve spravodlivosti aj v parlamente zvažujú formy exekučnej amnestie, ktorou by sa zastavili exekúcie staršie ako päť rokov. Zastaviť by sa takto malo asi milión exekučných prípadov z celkového počtu približne 3,7 milióna sporov, ktoré momentálne zavaľujú súdy.

Podvod ako každý iný

Astronomické úroky gniavili roky aj neplatičov Dopravného podniku v Bratislave, no aj dlžníkov koncesionárskych poplatkov Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Bežní ľudia mali za jeden nezaplatený poplatok uhradiť sankciu päťtisíc korún (166 eur) mesačne, firmy a inštitúcie až 15-tisíc korún (498 eur). V roku 2006 to vyriešil parlament generálnym pardonom. Áno, takto sa vieme navzájom klamať aj okrádať. Lebo nakoniec vždy na to doplatia iba poctivci...

Slovenská republika je fakt bohatá na neplatičov! No hrdili sme sa i duchovným bohatstvom, vzdelanostnou úrovňou určujúcou kultúrnu vyspelosť národa. Veď nevzdelancov evidovali u nás štatistiky po dlhé roky len na úrovni dvoch percent. Základné vzdelanie má 40 percent obyvateľstva, učňov bez maturity máme 28 percent, stredoškolákov s maturantov je 24 percent a zvyšných osem percent populácie dosiahlo vysokoškolské vzdelanie.

Tragikomická je však posadnutosť politikov, naháňajúcich sa za akademickými, vedecko-pedagogickými alebo umelecko-pedagogickými titulmi. Pôsobia pritom ako naivní či hlúpi žiaci, pokúšajúci sa získať školský úspech podvodom. Lebo opisovanie diplomovky či dizertačnej práce, udelenie i prijatie falošného titulu je rovnaký podvod ako každý iný.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.