ČAS NA ĎALŠIU AMNESTIU

Nech je pravda o titule Andreja Danka akákoľvek, v krajine pod Tatrami sa opäť meria dvojakým metrom

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 28.11.2018

Od vzniku samostatnej republiky sme mali už tri zbraňové amnestie. Počas nich odovzdali občania celkom 11-tisíc zbraní.

Keďže sme národom chudoby, ale tiež zábudlivcov, podvodníkov, špekulantov a chronických neplatičov, niekoľko amnestií bolo určených i dlžníkom všetkých štyroch zdravotných poisťovní. Vedeli ste, že najmenšia zdravotná poisťovňa na trhu Union evidovala v roku 2017 až 55-tisíc dlžníkov? Skúsenosti s omilosťovaním hriešnikov majú aj v druhej komerčnej poisťovni Dôvera. Jej sa oplatila exekučná amnestia,keď sa z celkového počtu 54-tisíc dlžníkov ozvalo 4-tisíc a úrokovú amnestiu v tejto poisťovni využilo 15-tisíc neplatičov. Všeobecnej zdravotnej poisťovni dlhuje celkovo 450 160 neplatičov takmer 340 miliónov eur. Najväčším orieškom sú však dlžníci Sociálnej poisťovne. Preto na ministerstve spravodlivosti aj v parlamente zvažujú formy exekučnej amnestie, ktorou by sa zastavili exekúcie staršie ako päť rokov. Zastaviť by sa takto malo asi milión exekučných prípadov z celkového počtu približne 3,7 milióna sporov, ktoré momentálne zavaľujú súdy.

Podvod ako každý iný

Astronomické úroky gniavili roky aj neplatičov Dopravného podniku v Bratislave, no aj dlžníkov koncesionárskych poplatkov Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Bežní ľudia mali za jeden nezaplatený poplatok uhradiť sankciu päťtisíc korún (166 eur) mesačne, firmy a inštitúcie až 15-tisíc korún (498 eur). V roku 2006 to vyriešil parlament generálnym pardonom. Áno, takto sa vieme navzájom klamať aj okrádať. Lebo nakoniec vždy na to doplatia iba poctivci...

Slovenská republika je fakt bohatá na neplatičov! No hrdili sme sa i duchovným bohatstvom, vzdelanostnou úrovňou určujúcou kultúrnu vyspelosť národa. Veď nevzdelancov evidovali u nás štatistiky po dlhé roky len na úrovni dvoch percent. Základné vzdelanie má 40 percent obyvateľstva, učňov bez maturity máme 28 percent, stredoškolákov s maturantov je 24 percent a zvyšných osem percent populácie dosiahlo vysokoškolské vzdelanie.

Tragikomická je však posadnutosť politikov, naháňajúcich sa za akademickými, vedecko-pedagogickými alebo umelecko-pedagogickými titulmi. Pôsobia pritom ako naivní či hlúpi žiaci, pokúšajúci sa získať školský úspech podvodom. Lebo opisovanie diplomovky či dizertačnej práce, udelenie i prijatie falošného titulu je rovnaký podvod ako každý iný.

Nepochopiteľné tajnostkárstvo

Médiá i opozícia na Slovensku už od leta prenasledujú najvyššieho ústavného činiteľa Slovenskej republiky – predsedu parlamentu Andreja Danka. Spochybňujú jeho rigoróznu prácu, na základe ktorej získal šéf národniarov právnický titul JUDr. Napriek tomu, že rigorózna práca z roku 2000 s témouVerejná správa a jej charakteristické črty s menom Andrej Danko sa v septembri našla v knižnici Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Nemám dôvod brániť ani obhajovať dotyčného politika. Ctím však prezumpciu neviny a verím (či skôr chcem veriť) v čestnosť ľudí smerujúcich do verejného života. Viem, že som naivný, lebo dosť často sa stretávame s výnimkami. Ale v tejto účelovej kauze mi toho dosť smrdí. Nielen podozrenia médií a obviňovanie opozície so snahou opäť iniciovať odvolanie „kapitána“ Danka, no predovšetkým predsedova nezvládnutá reakcia s nepochopiteľným tajnostkárstvom okolo jeho práce a titulu. Fakt by som sa potešil, ak by ma predstaviteľ zákonodarnej moci rýchlo, jasne a nespochybniteľne presvedčil, že nie je mršinou, nad ktorou sa zlietajú krkavce...

Nech už je pravda o získaní a používaní Dankovho titulu akákoľvek, v krajine pod Tatrami sa opäť meria dvojakým metrom. Nepamätám si, že by mediálni teroristi pálili tak intenzívne a rovnako sústredene na predchádzajúce „terče“ v najvyšších kruhoch slovenskej politiky. Napríklad keď do akademických gumákov tieklo podpredsedovi parlamentu Jánovi Figeľovi z KDH. Pri udeľovaní titulu PhD. mu v roku 2007 pomohlo, že bol eurokomisárom. Rektor súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Figeľov oponent Vladimír Krčméry a šéfka skúšobnej komisie Alžbeta Mrázová priznali, že titul dostal napriek nedostatkom dizertačnej práce. Rolu zohrala jeho funkcia.

Rubáš neviditeľnosti

A do čierneho rubáša neviditeľnosti s bielym klobúkom zabudnutia zahalili slovenské médiá i „demokratická“ opozícia všetko, čo sa dotýkalo udelenia najvyššieho akademického titulu profesorke Ivete Radičovej. Vrátane potrebnej širokej publikačnej činnosti a všetkých významných monografií potrebných na zaslúžené získanie profesúry... Mnoho naznačuje rok 2005. Premiérom vlády SR bol vtedy Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), ktorému pani „profesorka“ potom slúžila ako ministerka práce a sociálnych vecí a neskôr aj ako „sezónna premiérka“.  Kadejakých šumov bolo a je na akademickej pôde neúrekom... Spomínam si, že študenti v minulosti žiadali aj o prešetrenie titulov poslancov za Smer-SD Ľubomír Jahnátka i Renáty Zmajkovičovej.

Skôr ako sa vrece roztrhne s ďalšími a onakvejšími odhaleniami, podozreniami a kauzami, prezident SR Andrej Kiska by mal vyhlásiť amnestiu na všetky klamstvá, podvody a výmysly politikov týkajúcich sa vzdelania či nadobudnutia akademických titulov. S platnosťou do konca februára 2019. Bol by to jediný užitočný a pre hygienu spoločnosti potrebný skutok, ktorý by zradca národných záujmov a investorský developer podtatranskej americkej vojenskej základne mohol pre Slovensko v úrade ešte urobiť.

Lebo potom sa už budú zrejme konečne preverovať iba vysvedčenia, majetky a hypotéky iných verejných činiteľov. Novinárov pôsobiacich v „nezávislých“ a demokratických slovenských médiách...

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.