ČAS NA INTERNETOVÚ CENZÚRU

Sloboda prejavu na sociálnych sieťach sa môže čoskoro stať minulosťou

Foto ARCHÍV
Dátum 01.03.2016

V časoch krízy sa zámienky na oklieštenie práv občanov hľadajú najľahšie. Preto nie je prekvapivé, že práve pri súčasnej migračnej kríze sa sloboda prejavu na internete stala terčom ofenzívy na viacerých frontoch. Ako najnebezpečnejšia sa javí cenzúra Facebooku, ktorú si u jej zakladateľa Marka Zuckerberga vydupala Angela Merkelová. Táto sociálna sieť je ako prominentný informačný kanál najmä medzi mládežou mocný nástroj formovania verejnej mienky. S vyše miliardou používateľov a podrobnou databázou ich fotografií a osobných údajov tak môže ašpirovať na rolu najnebezpečnejšieho cenzora na svete, pretože, ako sme si už zvykli, boj proti vágne definovanému extrémizmu býva často skvelá zámienka na umlčanie akýchkoľvek kritických hlasov proti establišmentu.

Ako najnebezpečnejšia sa javí cenzúra Facebooku, ktorú si u jej zakladateľa Marka Zuckerberga vydupala Angela Merkelová.

Nadvláda mimovládok

Ďalší fenomén, na ktorý sme si v Európe taktiež privykli, je excesívne prideľovanie dôležitých kompetencií mimovládnym organizáciám. Aj nemecký spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas sa rozhodol zveriť čistenie Facebooku od kritiky imigračnej politiky viacerým mimovládkam, ktoré sa už roky venujú boju proti rasizmu a xenofóbii. Ako vidíme, v kapitalizme je možné sprivatizovať aj cenzúru. Zaujatosť členov týchto organizácií proti každému prejavu národovectva a akejkoľvek forme polemiky s multikulturalizmom je dostatočným upozornením na to, že ich obeťou sa môže stať naozaj hocikto, kto na sociálnej sieti prejaví nespokojnosť so súčasnou migračnou politikou. Jedným z takýchto cenzorov sa má stať aj tím stojaci za stránkou Netz Gegen Nazis, založenou mimovládnou Nadáciou Amadeu Antonia. Na jej čele stojí Anetta Kahaneová. Už dlhé roky sa venuje boju proti pravicovému extrémizmu, ktorý podľa jej vlastných vyjadrení vidí všade. Málo zmieňovaný fakt je, že dnešná bojovníčka za demokraciu Kahaneová kedysi pôsobila pod krycím menom Victoria ako spolupracovníčka východonemeckej tajnej polície Stasi. Po menej ako dekáde spolupráce za sebou Kahaneová na centrále Stasi zanechala osemstostranový spis, takže jej bohaté skúsenosti donášačky v roli koordinátorky internetových udavačov určite prídu vhod. Nejde totiž iba o cenzúru. V Nemecku sa v poslednom čase množia prípady, keď boli ľudia za politicky nekorektné príspevky na internete perzekvovaní. Viacerí prišli pre svoje názory o prácu, o čo sa často postarali zmienené mimovládky a rôzne aktivistické skupiny. Tie zneužívajú ľahko dostupné údaje o autoroch politicky nekorektných internetových príspevkov – ktoré vôbec nemusia byť v rozpore so zákonom - a donášajú na nich zamestnávateľom. Túto prax môžeme, bohužiaľ, sledovať už aj na Slovensku. Nemci však zašli ešte ďalej a kritika azylovej politiky či správania azylantov samotných môže najnovšie vyústiť až do toho, že rodičom s radikálnymi názormi môže byť dokonca odobraté dieťa, ako informoval Die Welt. Definícia toho, čo sa považuje za radikálny názor, v podobných prípadoch, samozrejme, absentuje, preto je alarmujúce, ako ľahko je celá prax zneužiteľná.

Nielen Facebook

Za cenzúru internetu sa už dlhšie zasadzujú aj radikálne feministky, ktoré by pod pláštikom boja proti kyberšikane zo siete najradšej odstránili všetko, čo zraňuje ich city či odporuje ich pohľadu na svet. Kedysi sa podobným postavičkám venovala pozornosť snáď len v avantgardných kruhoch nadšených kultúrnych marxistov. O stave dnešnej spoločnosti veľa vypovedá, že skupinka takýchto pofidérnych aktivistiek dostala priestor šíriť svoju demagógiu aj na pôde OSN. Anita Sarkeesianová, ktorá sa špecializuje na vyhľadávanie známok sexizmu v populárnych videohrách, v prejave vyzvala orgány OSN, aby čím skôr začali s cenzúrou urážlivého materiálu na internete.

Facebook s vyše miliardou používateľov a podrobnou databázou ich fotografií a osobných údajov tak môže ašpirovať na rolu najnebezpečnejšieho cenzora na svete, pretože, ako sme si už zvykli, boj proti vágne definovanému extrémizmu býva často skvelá zámienka na umlčanie akýchkoľvek kritických hlasov proti establišmentu.

Čo sa však dá považovať za urážlivé? Sarkeesianová v jednom rozhovore sama povedala: „Keď sa začnete venovať systému, všetko je sexistické, všetko je rasistické, všetko je homofóbne a vy na to musíte poukázať.“ Urážlivý materiál začala nedávno filtrovať aj mikroblogovacia sieť Twitter. Milióny užívateľov zistili, že na ich účtoch začal systém povinne skrývať všetky príspevky, ktoré sú podľa nových parametrov vyhodnotené za nevhodné. Podobne ako Facebook sa aj Twitter chystá zostriť opatrenia proti šíreniu islamofóbie. Na vlastnej koži to zistila aj známa arménska blogerka Cristina Laila, ktorej pre príspevky odkrývajúce realitu islamu twitter zablokoval účet, na čo upozornil britský aktivista Paul Joseph Watson. Naznačil aj možnú spojitosť medzi novým rozmachom cenzúry a faktom, že druhým najväčším akcionárom Twittera je saudskoarabský princ Al-Valíd bin Talál.

Už aj u nás

Svoje skúsenosti s cenzúrou majú aj slovenské a české zákutia internetu. Nedávno napríklad administrátor Facebooku bez upozornenia zmazal kritickú stránku Islam v ČR nechceme, ktorú v tom čase sledovalo vyše 163-tisíc podporovateľov. Na Slovensku zas, naopak, stránky cenzurujú komentujúcich. Ukážkovým príkladom je účet mimovládnej organizácie Slovenská atlantická komisia (SAC) na Facebooku. Špecializuje sa najmä na šírenie prozápadnej propagandy a apologézu členstva Slovenska v NATO. Po krátkom sledovaní stránky človek zistí, že akokoľvek slušný a mierny kritický komentár - nech je pridaný v ktorúkoľvek hodinu dňa – sa pod príspevkom neudrží dlhšie ako zopár minút. To znamená, že musia existovať ľudia poverení čistením účtu od všetkých reakcií, ktoré neprekypujú chválou a uznaním, keďže iba také prežijú vyčíňanie pedantných euroatlantických cenzorov. Kritikom nielenže vymažú príspevok, ale spravidla im aj znemožnia ďalej na stránke komentovať. Takto SAC zabraňuje možným protiargumentom pod svojimi príspevkami a sterilný účet, na ktorom vždy vidieť iba pozitívny ohlas, pôsobí naozaj komicky. O to viac úsmevný je fakt, že takúto okatú metodickú cenzúru prevádza organizácia propagujúca hodnoty liberálnej demokracie, ktorá rada upozorňuje na údajnú všadeprítomnú a skvelo organizovanú ruskú propagandu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.