ČENTÉŠ JE VOĽBOU KOALIČNEJ ISTOTY

TIS: Kandidát rady Čentéš podľa TIS ukázal najrozsiahlejšie znalosti o všetkých zákutiach prokuratúry, no zároveň predstavil najmenej ambiciózny reformný plán a jeho návrhy predstavujú skôr sériu technických vylepšení.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 08.10.2020

BRATISLAVA 8. októbra (SITA/extraplus.sk) - Zvolenie Jozefa Čentéša za kandidáta Rady prokurátorov SR na generálneho prokurátora bola „stávka na istotu“. Ako ďalej uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vo svojom profile na sociálnej sieti, možno práve v tomto čase, keď justíciou aj prokuratúrou otriasa séria korupčných škandálov, by sa žiadalo mať viac odvahy.

Podľa TIS uchádzači o post generálneho prokurátora nepovažovali transparentnosť prokuratúry za pálčivú tému a sú viac menej spokojní so súčasným stavom. Ako uviedla organizácia, vyplýva to z odpovedí prokurátorov na otázky, počas ich vypočutia.

„Napríklad, dlhoročný prokurátor generálnej prokuratúry Čentéš, si viac transparentnosti na Generálnej prokuratúre predstavuje len tak, že by mala zmeniť svoju mediálnu politiku a vystupovať otvorenejšie,“ napísala TIS. Transparentnosť vo svojom prejave spomenul zo všetkých štyroch uchádzačov len banskobystrický prokurátor Rastislav Remeta.

Mimovládna organizácia však konštatuje, že nielen Čentéš, ale aj ďalší traja uchádzači - Remeta, Tomáš Honz a Ján Šanta zanechali po vypočutí dobrý dojem. „Medzi kandidátmi, ktorí sa budú v novembrovej voľbe v parlamente uchádzať o priazeň poslancov, si vieme predstaviť každého z nich,“ dodala.

Kandidát rady Čentéš podľa TIS ukázal najrozsiahlejšie znalosti o všetkých zákutiach prokuratúry, no zároveň predstavil najmenej ambiciózny reformný plán a jeho návrhy predstavujú skôr sériu technických vylepšení. „So skutočnou kritikou smerovanou do vnútra prokuratúry sa odvážil prísť jedine prokurátor Tomáš Honz,ktorý má na špeciálnej prokuratúre na starosti oblasť extrémizmu. Celkovo najpresvedčivejší a najrazantnejší bol podľa nás ďalší špeciálny prokurátor Ján Šanta,“ uviedlo TIS.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.