ČESI ČAKAJÚ, ŽE PRVÝ KROK K UROVNANIU ČESKO-RUSKÝCH VZŤAHOV UROBIA RUSI

Jakub Kulhánek: Podarilo sa nám rozbiť rezidentúry ruských spravodajských služieb na ruskej ambasáde v Česku. Po tom bezpečnostné zložky volali už roky.

Foto sita/mzv
Dátum 08.08.2021

Minister zahraničných vecí ČR Jakub Kulhánek si myslí, že rusko-české vzťahy sa z bodu mrazu nedostanú, kým Moskva neškrtne Česko zo zoznamu krajín, ktoré sú voči Rusku nepriateľské. Uviedol to v rozhovore pre spravodajský web Novinky.cz s tým, že pokiaľ ide o normalizáciu vzťahov, "lopta je na strane Ruska. Ale je to otázka mesiacov, možno rokov". Šéf českej diplomacie v rozhovore, zverejnenom v sobotu, vyjadril presvedčenie, že vláda ČR zareagovala na kauzu Vrbětice "veľmi razantne". 

"Podarilo sa nám rozbiť rezidentúry ruských spravodajských služieb na ruskej ambasáde v Česku. Po tom bezpečnostné zložky volali už roky," uviedol Kulhánek, pričom pripomenul, že pravicové vlády v Česku o tom "niekedy uvažovali, ale nikdy nemali odvahu k tomuto kroku pristúpiť". Dodal, že počty ruských diplomatov v Prahe teraz zodpovedajú počtu českých diplomatov v Moskve. Kulhánek priznal, že ako ministra zahraničných vecí ho "nemôže tešiť", že vzťahy ČR s Ruskom "sú na bodu mrazu". Poznamenal však, že Česko túto situáciu nezavinilo. "Museli sme reagovať a reagovali sme správne," konštatoval. 


Pripomenul, že Rusko pridalo ČR na zoznam štátov, ktoré k nemu nie sú priateľské, čo situácii "nepomohlo a ďalej to atmosféru eskaluje". Podľa Kulhánkovho názoru má ČR mať s Ruskom "pragmatické vzťahy". Poukázal na to, že "aj pobaltské štáty a Poľsko s Ruskom diplomatické vzťahy udržiavajú". Šéf českej diplomacie si myslí, že "volanie niektorých (českých) politikov po úplnej demontáži obchodných vzťahov s Ruskom" je "krátkozraké a nerozumné". Je presvedčený, že treba udržať ekonomické vzťahy s Ruskom a podporovať české firmy, ktoré majú záujem podnikať v Rusku a v Česku vytvárajú pracovné miesta. Poznamenal, že česko-ruské vzťahy na politickej úrovni sa "musia nastaviť znovu, a to nikto nespochybňuje". Informoval, že v záujme toho zvolal predstaviteľov parlamentných strán, aby na neverejnom stretnutí diskutovali o svojich predstavách o vzťahoch s Ruskom. Dodal, že by bolo dobré, keby v Česku pre taký zásadný krok bola čo najširšia politická podpora. O ďalšom vývoji vzťahov medzi Ruskom a ČR však podľa Kulhánka rozhodne až budúca česká vláda. "My tomu môžeme pomôcť tým, že urobíme audit česko-ruských vzťahov," vyhlásil. 

K výbuchom v muničných skladoch vo Vrběticiach, pri ktorých zomreli dvaja ľudia, došlo v novembri a decembri 2014. V apríli tohto roka sa pre túto kauzu dostala Praha s Moskvou do diplomatickej roztržky, a to po tom, ako česká vláda oznámila, že do výbuchov vo Vrběticiach sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve a krátko na to oznámilo, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na "striktnú paritu". Česko 28. júna oficiálne požiadalo Moskvu o vyplatenie odškodného v kauze Vrbětice.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.