ČESI SCHVÁLILI DOBROVOĽNÉ OČKOVANIE, KTORÉ BUDE ZVÝHODŇOVAŤ ZAOČKOVANÝCH OBČANOV

Poslanci však zamietli dva pozmeňovacie návrhy, ktoré mali dobrovoľnosť očkovania vyslovene legislatívne zakotviť a tiež zabrániť, aby mali zaočkovaní a neočkovaní občania odlišné práva a povinnosti. Minister Blatný za "zvýhodnenie" považuje samotné očkovanie.

Foto TASR
Dátum 04.12.2020

PRAHA 4. decembra (TASR/extraplus.sk) - V Českej republike bude zrejeme očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu, dobrovoľné a hradené zo zdravotného poistenia. V piatok to v skrátenom konaní schválila Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR. Legislatívu ešte musí odobriť Senát, informoval spravodajský server Novinky.cz. "Je žiaduce umožniť občanom, aby sa nechali zaočkovať čo najskôr. Cieľom je naočkovať 60 až 70 percent dospelého obyvateľstva," uviedol na rokovaní Snemovne minister zdravotníctva Jan Blatný. Súčasťou návrhu zákona je aj odškodnenie pre ľudí, ktorým očkovanie spôsobí ujmu. Poslanci však zamietli dva pozmeňovacie návrhy poslankyne Karly Maříkovej a poslanca Lubomíra Volného, ktoré chceli dobrovoľnosť očkovania vyslovene legislatívne zakotviť a tiež zabrániť, aby mali zaočkovaní a neočkovaní občania odlišné práva a povinnosti. Predložením takýchto návrhov reagovali na slová Blatného. Ten totiž avizoval, že občania, ktorí podstúpia očkovanie budú "zvýhodnení", pričom však vysvetlil, že za "zvýhodnenie" považuje samotné očkovanie. "Myslím si, že táto deklarácia je nadbytočná," reagoval Blatný na spomínané návrhy, ktoré Snemovňa po diskusii zamietla. 

Podľa pravidiel Európskej komisie (EK) najprv ČR kúpi vakcíny od Európskej únie a následne ich uhradí zdravotná poisťovňa. ČR doposiaľ podpísala zmluvy o nákupe vakcín v hodnote 1,7 miliardy českých korún (64,1 milióna eur), uviedol Blatný. Minister pritom predpokladá, že náklady budú rásť v závislosti od ďalších objednávok. Drvivá väčšina vakcín však podľa jeho slov bude využitá pre osoby poistené v českom systéme zdravotného poistenia. Česko v súčasnosti eviduje 60.720 aktívnych prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2. Celkovo sa v ČR od začiatku pandémie nakazilo 537.663 ľudí. Doteraz sa z ochorenia vyliečilo 468.302 osôb. Do štvrtka 18.03 h bolo v nemocniciach hospitalizovaných 4544 pacientov. Česko od štvrtka v rámci svojho Protiepidemického systému (PES) prešlo zo štvrtého (červeného) na tretí (oranžový) z celkovo piatich stupňov. S obmedzeniami počtu zákazníkov a návštevníkov sa tak mohli otvoriť obchody, služby i reštaurácie, no tiež múzeá či pamiatky.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.