ČESI SÚ PROTI ÚČASTI RUSOV A BIELORUSOV NA OH 2024

Napriek nesúhlasu s účasťou ruských a bieloruských športovcov na OH 2024 však Česi hry bojkotovať nebudú.

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 10.02.2023

Účasť ruských a bieloruských športovcov na Letných olympijských hrách v Paríži v roku 2024 odmieta české ministerstvo zahraničných vecí (MZV), Český olympijský výbor (ČOV) aj Národná športová agentúra (NSA). Zároveň sa však zhodli na tom, že hry bojkotovať nebudú. V piatok po spoločnom rokovaní to uviedol šéf rezortu diplomacie Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Ja si určite nemyslím, že by sme mali ísť cestou nejakých bojkotov. Myslím si, že za studenej vojny Moskva a Los Angeles ukázali, ako k tomu nepristupovať," vyhlásil minister. Hlavným cieľom je podľa Lipavského zamedziť tomu, aby olympijské hry poslúžili ruskej propagande. Podľa ministra sa na tom zhodli všetky tri strany. "Máme športovcov, ktorí celú kariéru venujú tomu, aby mohli nastúpiť na OH. A našou úlohou nie je niekomu zakazovať účasť na OH. Našou úlohou je zasadiť sa o to, aby OH reprezentovali olympijské ideály," dodal.

Minister však upozornil, že nie je možné ignorovať súvislosť medzi ruskou agresiou a jej následkami na medzinárodný šport. Sedemdesiat percent ruských športovcov sú podľa Lipavského vojaci. "Považujem za neprijateľné, aby sa takí ľudia za súčasnej situácie zúčastňovali na OH – ak im fair play evidentne nič nehovorí," uviedol minister. Strany sa dohodli, že záležitosť budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch intenzívne koordinovať, lebo podľa Lipavského ide o zložité medzinárodné otázky. Ukrajina už pohrozila bojkotom hier, ak by sa na nich zúčastnili ruskí a bieloruskí športovci, hoci pod neutrálnou vlajkou. Vyzvala k tomu aj ďalších členov olympijského hnutia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.