ČESI SÚ ZNEPOKOJENÍ SITUÁCIOU V RTVS

Zástupcovia Českého výboru ICOM, Asociácie múzeí a galérií ČR a Rady galérií ČR tvrdia, že na RTVS je vyvíjaný veľký tlak. Súčasne vyjadrujú plnú podporu odborným pracovníkom a zamestnancov slovenských inštitúcií, ktoré sa usilujú o zachovanie nezávislosti slovenskej kultúry a médií.

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 15.03.2024

Snaha o transformáciu kultúrnych inštitúcií na Slovensku, obzvlášť verejnoprávnej RTVS, je krajne znepokojujúca. V spoločnom prehlásení to uviedli zástupcovia Českého výboru ICOM, Asociácie múzeí a galérií ČR a Rady galérií ČR. Podľa nich je na RTVS v súčasnosti vyvíjaný veľký tlak. Súčasne vyjadrujú plnú podporu odborným pracovníkom a zamestnancov slovenských inštitúcií, ktoré sa usilujú o zachovanie nezávislosti slovenskej kultúry a médií.

„Podporujeme Slovenský komitét ICOM, Zväz múzeí na Slovensku a Radu galérií Slovenska ako organizácie, ktorých názor by nemal byť obchádzaný a vylučovaný z rokovaní a z rozhodovania o otázkach kultúry SR," vyhlásili signatári s tým, že sa pripájajú aj k výzve na ochranu RTVS pred nedemokratickými a proti slobode mierenými politickými pokusmi o ovládnutie slovenského verejnoprávneho média. Ako vysvetlili, Český výbor ICOM, Asociácia múzeí a galérií ČR a Rada galérií ČR sú blízkymi partnermi Slovenského komitétu ICOM, Zväzu múzeí na Slovensku a Rady galérií Slovenska. „Tieto profesné organizácie spájajú úzke pracovné vzťahy, čo potvrdzuje aj Memorandum o vzájomnej spolupráci uzatvorené medzi českými a slovenskými partnermi," uzavreli signatári.

Ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku. Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament. Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania. Opozícia návrh tvrdo kritizuje. Hovorí o „totalitnom šialenstve“ a cenzúre. Podľa nej ide o snahu politicky ovládnuť verejnoprávne médiá a dosadiť si do nich „svojich ľudí“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.