ČESI UŽ NA ÚRADNÚ ZMENU POHLAVIA NEPOTREBUJÚ OPERÁCIU

V Česku už na úradnú zmenu pohlavia nebude potrebné absolvovať operáciu, pretože Ústavný súd v utorok zrušil sporné paragrafy občianskeho zákonníka. Vyhovel tak sťažnosti transsexuálneho muža, ktorý sa bez chirurgického zásahu domáhal úradnej zmeny zo ženy na muža.

Foto SITA/AP
Dátum 08.05.2024

V Česku už na úradnú zmenu pohlavia nebude potrebné absolvovať operáciu, pretože Ústavný súd v utorok zrušil sporné paragrafy občianskeho zákonníka. Vyhovel tak sťažnosti transsexuálneho muža, ktorý sa bez chirurgického zásahu domáhal úradnej zmeny zo ženy na muža. Platnosť súčasnej právnej úpravy sa skončí v polovici roka 2025. Transsexuálny muž požiadal v roku 2019 o zmenu mena a priezviska a úradnú zmenu pohlavia. Úrady mu nevyhoveli, pretože nepredložil potvrdenie o absolvovaní chirurgického zákroku, ktorým bola kastrácia alebo sterilizácia.

Prípad sa napokon dostal až pred Ústavný súd ČR, kde plénum sudcov jeho argumentom vyhovelo. „Zákonné požiadavky chirurgickej premeny pohlavných orgánov a znemožnenie reprodukčných funkcií na účely zmeny pohlavia sú v rozpore so základným právom trans ľudí na ochranu (ich) telesnej integrity a osobnej autonómie v spojení s ich ľudskou dôstojnosťou,“ uviedla hovorkyňa českého Ústavného súdu Kamila Abbasi, informuje TV Nova.

Súd síce zrušil povinnú operáciu, ale zmena pohlavia môže naďalej podliehať niektorým iným požiadavkám. „Zo strany zákonodarcu je legitímne zabezpečiť právnu istotu v tom smere, že zabráni svojvoľným zmenám pohlavia 'podľa nálady', ako aj účelovým zmenám,“ vysvetlila Abbasi. Súčasná právna úprava prestane platiť v polovici budúceho roka. Súd tak poskytol politikom dostatočný čas na schválenie nového zákona, uvádza televízia TV Nova.

Verdikt súdu privítali predstavitelia koaličných strán STAN a Piráti, menšie nadšenie prejavili viacerí ich kolegovia z ODS či KDU-ČSL. Český premiér Petr Fiala povedal, že verdikt rešpektuje, pričom vláda podľa jeho slov čoskoro zareaguje zmenou v občianskom zákonníku. Hovorkyňa premiéra priblížila, že návrh zákona už má vypracovaný rezort spravodlivosti, ktorý ho čo najskôr predloží vláde. Minister spravodlivosti Pavel Blažek uviedol, že príslušná zmena je pripravená už dva roky, doteraz sa však podľa neho nepodarilo dospieť k politickej zhode, kedy návrh predložiť na rokovanie vlády.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.