CESTA Z BANKROTU? - KONKURZ NA ŠÉFA RTVS!

Treba len dúfať, že RTVS sa pod dirigentskou taktovkou Ľuboša Machaja nestane tribúnou sorosovskej globalistickej a gender agendy

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 01.08.2022

Druhý august 2022. To je termín výmeny stráže v Mlynskej doline. Skúseného mediálneho manažéra Jaroslava Rezníka strieda po piatich rokoch osvedčený rozhlasový redaktor a dramaturg Ľuboš Machaj. Bude tak v poradí štvrtým „generálom“ účelovo zriadenej RTVS. V Mlynskej doline sa však Machaj nezjaví po prvý raz. Prikvitol tam už ráno 3. januára 2011 za vlády Ivety Radičovej, keď (po nepremyslenom zlúčení Slovenského rozhlasu so Slovenskou televíziou) rozhodol o prvej šéfke RTVS – Miloslave Zemkovej – liberál vo funkcii vtedajšieho predsedu parlamentu Richard Sulík. Dovtedajšia generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu Zemková sa už na jar 2010 trápila otázkou: „čo ďalej?“, keďže jej koncom roka malo vypršať funkčné obdobie. Predčasné voľby v lete toho istého roka jej prihrali nečakanú možnosť predĺženia lukratívnej kariéry. Stačilo oprášiť šuplíkový projekt zlúčených verejnoprávnych médií podľa vzoru BBC a odstrániť tak z STV neželaného riaditeľa. V dosiahnutí vysnívaného cieľa i v zabezpečení politického krytia jej aktívne cez Daniela Krajcera (SaS) pomáhal dlhoročný kolega z obrátenej pyramídy Ľuboš Machaj. Preto ho z vôle liberálov určená „madam z Mýtnej“ vymenovala hneď po vzniku RTVS za svojho programového riaditeľa v rozhlasovej organizačnej zložke.

Suchoty v peňaženke

„Zvolením“ poslancami Matovičovej štvorkoalície za generálneho riaditeľa RTVS si Machaj vyrieši kruciálny životný problém. Vyšlo totiž najavo, že budúci šéf verejnoprávnych médií je v osobnom bankrote. „Konkurz na jeho majetok vypísal Okresný súd Bratislava I ešte v marci 2020. Dlh podľa Machaja súvisí s tým, že si požičal peniaze na záchranu rádia Twist, ktoré sa neskôr premenovalo na rádio Viva,“ uviedol denník SME. Podľa zverejnených informácií išlo „o pôžičku v hodnote niekoľkých miliónov korún a dlžoby sa pred dvomi rokmi rozhodol riešiť osobným bankrotom“. Na takúto zápletku by bol krátky aj majster politických humoresiek a fabulácií Ján Kalinčiak. Odborníci sa zhodli v obrovskom hendikepe Machaja pre jeho vydierateľnosť. Suchoty v peňaženke aj na deravom bankovom účte mu čochvíľa zahojí snový mesačný príjem s odmenami okolo 8 000 eur. No treba si uvedomiť, že generálny riaditeľ RTVS má kľúč ešte aj k lákavejšiemu peňazovodu. Len na ilustráciu: ročný rozpočet verejnoprávnych médií na Slovensku dosahuje – podľa materiálu predloženého Rade RTVS na rok 2022 – celkové príjmy v objeme 174 miliónov eur (73,4 milióna od koncesionárov, 11,5 milióna z reklamy, granty a transfery = 56 miliónov vrátane 20,6 mil. eurofondy + príjmové finančné operácie vo výške 33 mil. eur). Je preto takmer isté, že podľa osvedčenej bicyklebalovej hry slávnych 20-násobných majstrov sveta bratov Pospíšilových: „Já na bráchu, brácha na mně“... nový generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj vyšle „povolávací rozkaz“ k stratenej, ale pre neho nenahraditeľnej „madam spod pyramídy“... Utvrdili ma v tom desiatky telefonátov mojich známych z televízneho prostredia, ktorí už na začiatku letných prázdnin zháňali odrazu kontakt na Miloslavu Zemkovú. Na rozdiel od Ľuboša Machaja som o nej od 26. júna 2012 nič ani len nechyroval... Vtedy ju slovenský parlament odvolal pre porušenie zákona a uzatváranie kontroverzných zmlúv, vyvolávajúcich rozpaky a rôzne podozrenia.

Politická voľba

Citujem z konštatovania mediálneho experta, politológa a vysokoškolského pedagóga Eduarda Chmelára na sociálnej sieti: „Kameňom úrazu a prakticky rozhodujúcim kritériom je politický záujem o spravodajstvo. To Rezníkovo nahrávalo vláde viac, ako by sa patrilo – súčasná koalícia mu však neodpustila výraznú podporu SNS v minulom období. Lenže vláde boli naklonení a zaviazaní prakticky všetci šéfovia RTVS, hoci zabezpečenie plurality je kľúčovým kritériom média verejnej služby podľa všetkých teoretických i európskych politických smerníc.“ Súhlasím s ním a som navyše presvedčený, že konkurzom na generálneho riaditeľa sa len maskuje príkaz mocných zo zákulisia mediálneho cirkusu zabezpečiť v spravodajstve a v aktuálnej publicistike rozhodujúci vplyv proamerických think-tankov, s presadením filozofie a životného štýlu liberálnych progresívcov. Že išlo neskrývane opäť o politickú voľbu, potvrdil medzi prvými samotný predseda mediálneho výboru NR SR a bývalý redaktor RTVS Kristián Čekovský, ktorý sa kľučkujúcemu Rezníkovi po celý čas snažil šliapať po krku. Áno, je to on – Čekovský, ktorý „spáchal“ aj spomínanú „odbornú“ komisiu k voľbe generálneho riaditeľa RTVS v parlamente s „nezávislou“ Annou Sámelovou. Horlivý poslanec obyčajných si však po hlasovaní v snemovni neodpustil verejne vyhlásiť, že sa „končí obdobie ťaživej atmosféry, nedôvery, vyhadzovania novinárov či pretláčania dezinformácií do spravodajstva“. Už pred parlamentným výborom sa Machaj vyslovil za návrat redaktorov, ktorí RTVS opustili v rokoch 2018 a 2019. V Mlynskej doline dodnes nezabudli na deštrukciu televízneho mechanizmu a ľudských zdrojov, ani na uprednostňovanie nekompetentných rozhlasákov na úkor skúsených zamestnancov televízie pod opätkami Miloslavy Zemkovej.

Uhorková sezóna vyplavuje dúhu

Ako to už v našich končinách býva, nudiaci sa snajperi a mainstreamoví presstitúti šparchajú počas uhorkovej sezóny do všetkého, čo leží na chodníkoch, čo popadalo do trávy alebo čo objavili v archívoch. Okrem šokujúcej informácie o osobnom bankrote budúceho šéfa Mlynskej doliny ohúrili verejnosť tiež prekvapivým chýrom o Machajovom potomkovi Damiánovi. Ten sa podľa bulvárnych médií narodil pôvodne ako dcéra, preto farbisto opisujú i cestu, ako sa 27-ročná Danka operáciami v roku 2013 premenila na chlapa. V každom prípade, nudiť sa nebudeme a ako koncesionári len môžeme tipovať, akými programami nás ohúri nový manažment Ľuboša Machaja. Ešte ani nezasadol do šéfovského kresla, no už odkazoval, že celkom isto zruší licenciované programy ako Milujem Slovensko či Záhady tela. Osobne to len uvítam. No viac by ma potešil, ak by zrušil Silnú zostavu a Večeru s Havranom, ktoré treba nahradiť pluralitnými a slobodnými diskusiami s pestrým zastúpením respondentov aj prezentáciou širšieho názorového spektra.

Dočítal som sa, že syn novozvoleného riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa angažuje v organizáciách na podporu sociálnej spravodlivosti a práv transsexuálnych a homosexuálnych ľudí, no profesionálne pôsobí v audiovizuálnej tvorbe, údajne je tiež majstrom podcastov. Treba len dúfať, že RTVS sa pod dirigentskou taktovkou Ľuboša Machaja nestane dúhovou televíziou, permanentnou festivalovou Pohodou ani tribúnou sorosovskej globalistickej a gender agendy...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.