CESTOVNÝ RUCH VRAJ OŽIVIA ZELENÉ IZRAELSKÉ OČKOVACIE PASY

Martin Klus: Diplomacie krajín Slavkovského formátu boli vyzvané izraelskou stranou, či by akceptovali takzvané zelené pasy, ktorých princíp je podobný ako pri COVID-19 certifikátoch, ktoré dlhodobo navrhuje aj Slovensko. Doplnil, že v digitálnej forme by obsahovali informáciu o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj o absolvovaní aktuálneho testu.

Foto TASR
Dátum 25.02.2021

Akceptácia „zelených pasov“ či COVID-19 certifikátov v Európskej únii (EÚ) môže pomôcť oživiť cestovný ruch, obchod aj služby. Zhodli sa na tom krajiny Slavkovského formátu (S3). Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) to vyhlásil počas videokonferencie národných koordinátorov spolupráce v rámci S3, na ktorej hovoril s námestníkom ministra zahraničných vecí Českej republiky Alešom Chmelařom a generálnym tajomníkom Ministerstva pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Petrom Launským-Tieffenthalom. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

„Diplomacie krajín Slavkovského formátu (S3) boli vyzvané izraelskou stranou, či by akceptovali takzvané zelené pasy, ktorých princíp je podobný ako pri COVID-19 certifikátoch, ktoré dlhodobo navrhuje aj Slovensko,“ priblížil Klus. Doplnil, že v digitálnej forme by obsahovali informáciu o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19, ako aj o absolvovaní aktuálneho testu. Partneri sa tiež v diskusii zhodli na tom, že koronakríza zvýraznila zmysel Slavkovského formátu. To platí napríklad v prípade rozvojovej pomoci či v konzulárnej oblasti, v rámci ktorej sa osvedčili vzájomné konzultácie. V tejto súvislosti predstavitelia rezortov diplomacií Slovenska, Česka a Rakúska schválili pracovný plán platformy S3 na rok 2021 a za priority označili železničnú dopravu, energetickú infraštruktúru a energetická bezpečnosť či priemysel.

V reakcii na šírenie nových nebezpečnejších mutácií koronavírusu sa partneri štátov S3 informovali o vývoji situácie v ich krajinách. Za jedinú cestu z krízy považujú očkovanie a, ako uviedli, práve preto sú nevyhnutné včasné a dostatočné dodávky bezpečných a účinných vakcíny do členských štátov. Potrebné sú aj nové vedecké dáta o vzťahu medzi očkovaním a ďalším prenosom vírusu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.