CHAOS VO SVETE 21. STOROČIA

USA svojou politikou upadajúcej superveľmoci spôsobujú najviac nestability a zmätkov

Foto TASR/AP
Dátum 09.11.2019

Súčasný svet ponúka bezpochyby mnoho zaujímavého a veľký priestor pre zážitky. Väčšina ľudí pohrúžených do starostí všedného života sa snaží aspoň trochu si urobiť nejakú radosť. Konzumná spoločnosť ich rafinovane a manipulatívne navádza: kupuj, uži si aspoň dnes – ale zaslúžiš si viac a zober si „výhodnú“ pôžičku (šetrenie sa už neodporúča...) Za oponou každodennosti však vzniká priveľa otázok o tom, aký je skutočný dnešný život a čo nás čaká v budúcnosti. Mladá, ale už ani stredná generácia sa radšej nezamýšľa nad tým, ako to bude so zdravotným a sociálnym zabezpečením o pätnásť-dvadsať rokov (to len finančný sektor ako démon kýs´ škaredý z Kraskovej Otcovej role „chvost vlečúc po zemi, ku mne sa priplazil a do ucha šepce mi: Pripoisti sa, pripoisti sa, pripoisti sa... – rozumej: daj mi z tvojich peňazí a pokorne čakaj, čo sa bude diať, aj tak ti to môže byť jedno, lebo nikto nevie čo a ako bude).

Nikde, kam vstúpila baganča vojaka USA alebo padla ich bomba, sa však problémy, pre ktoré Washington „zasahoval“, nevyriešili.

Necháme bokom sociálno-ekonomické problémy, ktoré sú dané aj tým, ako sa tento svet mocensky (politicky) riadi. Moc a bohatstvo sú dvojčatá, ktoré tajnosti svojho „súrodeneckého“ spojenia neukazujú. Ich „zástupcovia“ svorne hovoria: Dajte nám moc (zvoľte nás, podporujte nás) a my sa o vás a vašu veľkolepú budúcnosť postaráme. Zatiaľ však narastá len rozdiel medzi bohatými a chudobnými nielen v rozvojom svete, ale aj tam, čomu sa dnes niekedy hovorí „kolektívny“ Západ (najmä štáty NATO, EÚ – popr. uchádzači o vstup do nich – a ešte Austrália, Izrael a Nový Zéland).

Anomálie a úchylky

USA a ich submisívni spojenci majú v médiách hlavného prúdu, ktoré vlastnia spravidla nadnárodné finančné kruhy, naporúdzi niekoľko riešení problémov súčasného sveta spojených s masívnymi dezinformáciami. Svetový poriadok vytvorený Washingtonom dostal také trhliny, že sa pomaly a nezadržateľne rozpadá. Osudový problém je, že svet sa už 30 rokov od rozpadu bipolarity (za jeho začiatok sa považuje pád berlínskeho múru v novembri 1989) ponára do čoraz väčšieho chaosu.

Neporiadku a zmätkov vo svetovej politike je v roku 2019 toľko, že je ťažké stanoviť, čo prináša najviac chaosu. Vojen, konfliktov, nepokojov a iných anomálií a úchyliek je priveľaa pribúda ich. V krátkom prehľade sa zameriame na témy, ktoré majú už dlhší „príbeh“.

Na prvé miesto v chaose pôsobiacom v dnešnom svete naoko paradoxne, ale jednoznačne patria USA. Svojou politikou upadajúcej superveľmoci, čo si neradi pripúšťajú, spôsobujú vo svete najviac nestability a zmätkov. Ich postavenie ani vplyv vo svete to síce nezlepší, ale zlomyseľne spôsobujú starosti svojim protivníkom (nepriateľom). V prvom rade ide o vojny – všetky, od bombardovania Juhoslávie (1999), cez Afganistan (so začiatkom v 2001 – dodnes nezakončenej), Irak (2003 – 2011), Líbyu (2011) až po Sýriu (od 2014 – dodnes nezakončenú, lebo stále sú tam protiprávne vojaci Spojených štátov), bolispojené s porušením medzinárodného práva. Nikde, kam vstúpila baganča vojaka USA alebo padla ich bomba, sa však problémy,pre ktoré Washington „zasahoval“, nevyriešili.

Je to aj používanie dvojakého metra pri hodnotení situácie a konania aktérov v nich. S tým je spojená aj „záľuba“ v sankcionovaní, ktoré opäť nerešpektuje medzinárodné právo. Sankcie síce nič nevyriešia, ale situáciu vo svete skomplikujú– vidieť to na protiruských sankciách, na ktoré viac ako USA doplácajú ich pokorní spojenci z EÚ.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus: https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.