CHMELÁR: BIDEN JE BUĎ DEMENTNÝ ALEBO DEZINFORMÁTOR

Politický analytik Eduard Chmelár: Prezident USA na Summite pre demokraciu tvrdil, že demokracie vo svete silnejú a že autokracie slabnú. Neviem, či mu niekto podstrčil nejaký prejav spred tridsiatich rokov, ale neúprosné čísla hovoria presný opak.

Foto SITA/AP
Dátum 30.03.2023

Sú len dve možnosti. Buď je už Joe Biden načisto senilný a dementný alebo šíri dezinformácie a propagandu ako ten posledný luhár. Prezident USA na Summite pre demokraciu tvrdil, že demokracie vo svete silnejú a že autokracie slabnú. Neviem, či mu niekto podstrčil nejaký prejav spred tridsiatich rokov, ale neúprosné čísla hovoria presný opak. Demokracia vo svete dlhodobo upadá. Tvrdí to nielen Index of democracy, ale dokonca aj americký think-tank Freedom House (vždy lojálny Bielemu domu a presadzujúci jeho záujmy) vo svojej výročnej správe uvádza, že demokracia sa v uplynulom roku celosvetovo zhoršila. Má vari Joe Biden nejaký tajné údaje o prekvapujúcom zvrate, o ktorom nikto nič nevie? Svoje si odtárala aj Zuzana Čaputová. Vo svojom prejave pochválila vládu za posilňovanie demokracie, hoci čísla zo spomínaného Indexu demokracie hovoria opak – úroveň demokracie sa na Slovensku znižuje. Potláča sa sloboda prejavu, znižuje sa pluralita médií, oponenti mocenskej garnitúry sú prenasledovaní, zastrašovaní a vyhadzovaní z práce. Napriek tomu si pani magistra Čaputová ide podľa vlastných nôt a tvrdí, že demokraciu treba chrániť (rozumej „regulovať“ nepohodlné názory). Ale presne takto sa zdôvodňovalo obnovenie cenzúry za Bachovho absolutizmu (dokonca aj cenzúrny orgán sa volal Úrad na ochranu slobody tlače) alebo zákaz vydávania či distribúcie opozičných novín v tzv. náhubkovom zákone počas prvej republiky.

Celý tento tzv. Summit pre demokraciu má trápny základ. Nie je to summit demokratických štátov, ale summit spojencov USA. Inak by im svedomie nedovolilo pozvať tam Irak s bábkovou vládou, ale nepozvať tam Maďarsko. Pripomína mi to Napoleonove imperiálne zámery, keď sa vo svete tváril, že svojimi výbojmi šíri demokraciu, ale doma vládla tyrania. Na summite sa vo veľkom kritizovala Čína a Rusko, ale štáty, ktoré sa cítia byť demokratické, by si mali v prvom rade pozametať pred vlastným prahom. Čiže prestať oslabovať demokraciu doma a prepustiť všetkých politických väzňov. Začať môžete napríklad s Julianom Assangeom. Inak je to len pokrytecká seansa upadajúceho impéria, ktorý sa usiluje udržať si zvyšky hegemónie a je tým viac agresívnejší, čím menej sa mu to darí. Mimochodom, nevdojak som si spomenul na prvý Havlov novoročný prejav "Naše země nevzkvétá". Títo nedokážu v sebe nájsť ani len takúto štipku úprimnosti a oblbujú národy o rozkvete demokracie ako takí globálni normalizátori...
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.