CHMELÁR: BUDÚCI ŠÉF SLOVENSKEJ DIPLOMACIE SA BOL PREDSTAVIŤ U SVOJICH NADRIADENÝCH V USA

Eduard Chmelár, politológ: Už viackrát som upozorňoval na to, že kandidáti na vysoké štátne funkcie sa chodia pred vymenovaním predstaviť americkému veľvyslancovi ako k takému miestodržiteľovi impéria. Ministri zahraničných vecí sú schvaľovaní priamo vo Washingtone. Túto oprášenú brežnevovskú doktrínu „obmedzenej suverenity“ trpíme prakticky od Dzurindovej vlády.

Foto SITA/AP
Dátum 11.05.2023

Politológ Eduard Chmelár sa na sociálnej sieti vyjadril k súčasnej vnútropolitickej situácii:

„Ak vám bude ešte niekto z okolia Zuzany Čaputovej tvrdiť, že sa cítia byť dotknutí kritikou Roberta Fica o príliš tesnom spojení slovenskej prezidentky so Spojenými štátmi, že považujú za urážku, keď líder Smeru obviňuje hlavu štátu z príliš častých konzultácií s americkou ambasádou - ukážte mu, prosím, tento tweet z minulého týždňa.

Miroslav Wlachovský (ktorého má Zuzana Čaputová vymenovať za ministra zahraničných vecí) sa bol spolu s poradkyňou prezidentky Janou Kobzovou (manželkou podpredsedu Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška, ktorý píše hlave štátu zahraničnopolitické prejavy) predstaviť na americkom State Departmente.

Už viackrát som upozorňoval na to, že kandidáti na vysoké štátne funkcie sa chodia pred vymenovaním predstaviť americkému veľvyslancovi ako k takému miestodržiteľovi impéria. Ministri zahraničných vecí sú schvaľovaní priamo vo Washingtone. Túto oprášenú brežnevovskú doktrínu „obmedzenej suverenity“ trpíme prakticky od Dzurindovej vlády.

Miroslav Wlachovský, ktorý z hľadiska proamerického nastavenia predstavuje to najhoršie v našej diplomacii, začínal svoju kariéru práve v Kukanovej skupinke, do ktorej patrili aj Miroslav Lajčák, Ivan Korčok a Rastislav Káčer. Znamená to, že Slovensko ani naďalej nebude mať suverénnu zahraničnú politiku.

V tejto súvislosti je zaujímavý postoj lídra Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý vchádzal do Prezidentského paláca s tým, že úradnícku vládu nepodporí, no vyšiel z neho s tým, že ju chválil a že ho žiadne meno v nej nevyrušuje. Na tlačovej konferencii sa podobne ako Richard Sulík a Eduard Heger postavil za prezidentku a najostrejšie z nich útočil na Roberta Fica.

Vyjadril sa, že ani on by ho do Prezidentského paláca nepozval (lídra najsilnejšej opozičnej strany? to čo je za neúcta k parlamentnej demokracii?) a jeho kritiku označil za „neslušnú“ a odkláňajúcu sa od sociálnej demokracie. Naozaj netuším, čím, a to si dovolím tvrdiť, že viem o sociálnej demokracii čosi viac ako technokrati Hlasu. Tuším však, že Peter Pellegrini je už kúpený inými ponukami a po týchto zbabelých slovách stratí u voličov opozície posledné zvyšky rešpektu.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.