CHMELÁR: KEĎ NAJVULGÁRNEJŠÍ SLOVENSKÝ REŽISÉR ZVOLÁVA DEMONŠTRÁCIU ZA NÁVRAT SLUŠNOSTI, TAK UŽ JE MOŽNÉ NAOZAJ VŠETKO

Eduard Chmelár: "Režisér Nikita Slovák sa sám k svojej temnej minulosti priznáva, zjemňuje ju, že bol papuľnatý, mal problémy so zákonom, nevyhýbal sa drogám, bol na psychiatrii a dnes sa chváli tým, že keď v minulom režime pracoval v nejakej fabrike ako robotník a uprostred nej na dvore založil oheň, na ktorom si opekal slaninu – vraj tým protestoval proti komunizmu..."

Foto Facebook Nikitu Slováka
Dátum 22.10.2021

Politológ Eduard Chmelár na svojom facebookovom profile 22. októbra 2021 vyhlásil:

Vo chvíli, keď najvulgárnejší režisér slovenského showbiznisu Nikita Slovák zvoláva demonštráciu za návrat „slušnosti, ľudského porozumenia a zdvorilosti“ si hovorím, že je možné už úplne všetko. Tento "liberálny Mazurek", ktorý nedokáže napísať názor bez osobnej urážky, ktorého facebook zablokoval pre vulgárne útoky častejšie ako Trumpa, Bukovského a Čarnogurského dohromady, by mal byť vlastne ľutovaný a obchádzaný ako nešťastný človek, keby médiá tak ochotne nezahlcovali verejný priestor jeho špinavosťami. Sám sa k svojej temnej minulosti priznáva, zjemňuje ju, že bol „papuľnatý“, mal problémy so zákonom, nevyhýbal sa drogám, bol na psychiatrii a dnes sa chváli tým, že keď v minulom režime pracoval v nejakej fabrike ako robotník a uprostred nej na dvore založil oheň, na ktorom si opekal slaninu – vraj tým protestoval proti komunizmu...

Za normálnych okolností by bol tento agresívny podivín na periférii, pod ochrannou liečbou alebo vo väzení ako Vasky alebo Daňo, u nás je však hviezdou liberálnych médií. Otvorene sympatizuje s SaS, dehonestujúco sa vyjadruje nielen o opozícii, ale aj o dôchodcoch ako o „štrbavej armáde“, Slováci sú podľa neho nekultúrny národ, z ktorého polovicu tvoria konšpirátori a nemali by sme sa klaňať „vymyslenému hrdinovi“ Jánošíkovi, ale Jánovi Kuciakovi, ktorý sa obetoval za demokraciu... Nikita Slovák je typickým príkladom človeka, ktorý si myslí, že je odvážnym bojovníkom za slušné Slovensko, a pritom je súčasťou problému, a nie riešenia.

Tentoraz však podľa mňa prekročil medze príčetnosti. Spolu s Dorotou Nvotovou nakrútil videoklip Balada o Jánovi a Martine, v ktorom pozýva ľudí na demonštráciu „Dokončime to“. V patetickej piesni s mizerným rytmom spieva Dorota Nvotová, - „Životy nás všetkých preťali výstrely/ vtedy na nás všetkých v maske vrah zacielil“ – so záberom na vyškerenú tvár Roberta Fica. Keď sa cielene snažíte vyvolať nenávisť voči jednej osobe alebo strane konšpiráciou, ktorá sa nezakladá na faktoch a na pravde, je to dosť podlý spôsob politického boja. Deje sa to v čase, keď práve Investigatívne centrum Jána Kuciaka odhalilo, že súčasná vláda poslala 24 miliónov eur z pandemickej pomoci, teda z vašich i našich verejných peňazí, do podozrivých schránkových firiem. Táto bezcharakterná zlodejina však našich umelcov necháva chladnými, lebo oni si myslia, že teraz sa treba zaoberať stále Ficom. To už vyzerá na podobnú posadnutosť, ako keď Veronika Remišová obvinila z výtržností na futbalovom štadióne Fica, lebo vraj on vyvoláva nenávisť.

Viete veľmi dobre, že si neželám návrat praktík, ktoré tu boli a k ére Smeru mám množstvo kritických výhrad. Ale považujem za choré, ak v stave rozvráteného štátu na pokraji bankrotu, časť umeleckej obce, ktorá sa jednostranne angažovala za pád Ficovej vlády, dehonestovala ministerku kultúry Laššákovú aj ako ženu a nariekala nad stavom svojich účtov, dnes mlčí alebo za jediný problém považuje – Fica. Kde je Richard Stanke, kde sú všetci tí umelci, ktorí vrieskali na tribúnach, no práve v súčasnosti, keď čelíme rozkladu kultúry a na čele rezortu stojí najneschopnejšia ministerka v dejinách, úplne onemeli? Je až neskutočné, že sám režisér Slovák ju bráni so slovami: „Ľudsky mi sľúbila, že bude bojovať. Chápem, že limity sú obmedzené.“ Je to naivita, hlúposť alebo servilnosť voči moci? Nikoho nemôže potom prekvapiť, že to bol práve Nikita Slovák, ktorý na výčitku, prečo sa dnes umelci neozývajú, odpovedal: „Som človek, ktorý urobil to, čo mal a považoval za svoju povinnosť, a tým to pre mňa skončilo.“ Takže od takýchto ľudí nemôžete čakať, že budú bojovať za kultúru, ale len kopať proti Ficovi. A prečo by si mal potom národ vážiť takých umelcov?

Priatelia, nedajte sa oklamať. Slušnosť nie je program, nie je to politická kategória, je to veľmi subjektívny pohľad na charakter človeka. Neexistujú slušné a neslušné strany, len slušní a neslušní ľudia. Náš problém je, že sa slušní ľudia nespájajú, že sa delíme na klany, ktoré zaslepene dôverujú svojim vodcom, aj keby zabili vlastnú matku. Potom tu z toho vznikajú takéto psychotické rozoštvávania spoločnosti, ktoré paradoxne vyvolávajú ľudia od kultúry, hoci s kultúrou nemajú nič spoločné. Aj vás prosím, aby ste sa nedali strhnúť nenávisťou, to je to, čo by chceli, aby mohli na vás ukazovať prstom a štylizovať sa do falošnej pózy svedomia národa. Našou odpoveďou by malo byť pohŕdanie a ignorovanie tohto diskurzu, toto nie je naša cesta, oni chcú kultúrne vojny, my chceme súdržnú a spravodlivú spoločnosť pre všetkých.

V utorok zaznelo na konferencii k 100. výročiu narodenia Alexandra Dubčeka veľa prázdnych rečí, ale aj niekoľko múdrych postrehov. K niektorým veciam sa ešte vrátim, ale na tomto mieste chcem vyzdvihnúť nepochopený príspevok esejistky a dnes už aj významnej prekladateľky Silvie Ruppeldtovej, ktorá citovala slávneho argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata. Sabato bol pôvodne marxista a anarchista, no keď na mierovej konferencii v Bruseli v roku 1934 spoznal praktiky stalinistov, s myšlienkou komunizmu sa rozišiel. Do konca života bol však presvedčený, že kapitalizmus je neľudský systém a že treba dospieť k jeho zmene.

To, čím treba začať, však nie sú zákony v parlamente a už vôbec nie krvavá revolúcia, ale „návrat k poetickému mysleniu“. Pretože spoločnosť bez poézie je spoločnosť bez krásy. A v spoločnosti bez krásy ľudský život stráca dôstojnosť. Pripomínam to všetkým tým, ktorí majú horúce hlavy a stále vyzývajú, aby sa niečo robilo a niekam sme sa pohli, no nechápu, že najprv sa treba zastaviť, stíšiť a objaviť to podstatné. My dnes nepotrebujeme dokončiť nejakú politickú pomstu, ale obnoviť ľudské vzťahy a usporiadať ich novým spôsobom. Ešte to rozvediem. Zatiaľ zostaňte zdraví a nedajte sa rozoštvať.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.