CHMELÁR: MIKULÁŠ DZURINDA PATRÍ DO BASY

Eduard Chmelár, politológ a historik: Nie je možné, aby sme naďalej tolerovali beztrestnosť vojnových štváčov. Dzurinda len nedávno priznal, že v prípade vojen v Srbsku a Iraku "nehovoril verejnosti vždy pravdu", inak povedané, používal lživé dôvody na ich podporu.

Foto SITA/Ivan Fleischer
Dátum 02.12.2021

Politológ, publicista a historik Eduard Chmelár na svojom facebookovom profile 1. decembra 2021 uverejnil príspevok: 

Sú výroky, ktoré sa mi len ťažko komentujú. Mikuláš Dzurinda použil vo včerajšom vysielaní TV Markíza na podporu povinného očkovania príklad, keď ako premiér povolil bombardovanie Juhoslávie cez naše územie. Bolo to podľa neho nepopulárne, ale vraj najlepšie pre Slovensko...
Odhliadnuc od toho, že antivaxerské hnutie by malo udeliť Dzurindovi medailu za najväčší prínos k odradeniu ľudí od očkovania alebo by si ho mali rovno zvoliť za svojho maskota - myslím si, že takéto výroky by sme nemali tolerovať. Bombardovanie Juhoslávie bol akt vojenskej agresie, podniknutý bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, a bol teda flagrantným porušením medzinárodného práva. Náš trestný zákon pozná v § 417 trestný čin ohrozenia mieru, ktorého sa páchateľ dopustí, ak "akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo vojnovú propagandu inak podporuje".

Nie je možné, aby sme naďalej tolerovali beztrestnosť vojnových štváčov. Dzurinda len nedávno priznal, že v prípade vojen v Srbsku a Iraku "nehovoril verejnosti vždy pravdu", inak povedané, používal lživé dôvody na ich podporu. Pripomínam, že oficiálnym cieľom bombardovania Srbska letectvom NATO bolo "zachovanie multietnického Kosova v rámci Juhoslávie". Krátko po vojne a vyháňaní srbského obyvateľstva som sarkasticky skonštatoval, že dnes Kosovo multietnické vskutku je: sú tam Američania, Nemci, Francúzi a dokonca aj niekoľko Srbov...

V roku 2005 sa Dzurinda vo svojich pamätiach "Kde je vôľa, tam je cesta" vyškieral odporcom vojny, že nemali pravdu, ak varovali pred osamostatnením Kosova. O tri roky na to Kosovo vyhlásilo nezávislosť. A len pred týždňom sa kosovský premiér Albin Kurti vyslovil za pripojenie Kosova k Albánsku. Kosovo je hanebne ulúpené územie a niekto by za to mal niesť zodpovednosť. V našich končinách rozhodne tí, ktorí túto krvavú vojenskú agresiu stále vyhlasujú za dobrodenie pre Slovensko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.