CHMELÁR MILANOVEJ: NATÁLIA, ODSTÚP! NEMÁŠ NA TO!

"Čo ti tá slovenská kultúra urobila, že ju chceš zničiť? Tvojou jedinou kvalifikáciou bolo, že si napísala leporelo pre deti. Vieš, ako ťa volajú? Neviditeľná ministerka." Tieto a iné slová venuje politológ Eduard Chmelár ministerke kultúry Nátalii Milanovej, ktorú okrem iného kritizuje aj za jej rozhodnutie odvolať Stanislava Mičeva z postu generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici. 

Foto SITA/Úrad vlády SR
Dátum 21.09.2021

Chmelár 20. septembra 2021 na svojom facebookovom profile veľmi kriticky okomentoval pôsobenie Nátalie Milanovej na poste ministerky kultúry:

So Stanom Mičevom som v posledných rokoch nemal dobré vzťahy. Ľudsky sa ku mne nezachoval fér a aj vtedy, keď ma na príkaz ministra vnútra Mikulca vyhodili z Akadémie policajného zboru, sa ma nezastal a chcel sa páčiť hlavne mainstreamu. Dnes sa mu to vracia ako bumerang. Odvolanie Stana Mičeva z postu generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici nemá nijaký odborný podklad, je praobyčajnou a špinavou politickou čistkou. Oficiálny dôvod ministerky kultúry Natálie Milanovej, že našla v riadení inštitúcie závažné pochybenia, považujem za zbabelú a zákernú lož. Pani ministerka, keďže sa poznáme veľa rokov a kým si nevstúpila do politiky, bola si celkom fajn baba, veselá a dobrosrdečná, ktorá jazdila na koni možno aj lepšie ako ja, dovolím si takto osobne...

Natália, čo si ty urobila pre kultúru? Tvojou jedinou kvalifikáciou bolo, že si napísala leporelo pre deti a máš jediné šťastie, že ten rezort nikto nechcel. Vieš, ako ťa volajú? Neviditeľná ministerka. Nikto nikde ťa nevidel. Ešte aj prezidentka chodí na premiéry častejšie ako ty. Doteraz som mlčal, lebo je ťažké kritizovať človeka, ktorého poznám a ktorému som držal palce, ale to, ako si dovoľuješ obúvať sa do ľudí, ktorí na rozdiel od teba zanechali v rezorte výraznú stopu, je nevýslovná drzosť. Do ničoho sa nerozumieš, tvoje tápanie v základných predpisoch, ktoré by si mala mať v malíčku, je čistý trapas, ty si urobíš tlačovku, na ktorej sa chceš pustiť do Matice slovenskej a nezistíš si o nej ani základné fakty, veď tam máš na to ľudí, aby trošku prekryli alebo navoňali tvoj diletantizmus, no ty si ho ani neuvedomuješ. Slovensko nikdy nemalo na čele rezortu kultúry takého diletanta ako ty, nechala si sa pripraviť o všetky zdroje, pokašľala si aj to, čo fungovalo, máš jediné šťastie, že Stankemu a Kemkovi sa za tvoje odstúpenie vrieskať nechce. Ale teraz si ukázala, na čo tam si. Na špinavú robotu.

To, že Múzeum SNP sa stalo záštitou najreprezentatívnejších osláv štátneho sviatku na Slovensku, je spojené s menom Stana Mičeva. Je to odborník na svojom mieste, a to viem ako docent histórie posúdiť, ak dovolíš, lepšie ako ty. Aspoň si zachovaj tvár a priznaj, že si ho kopla do zadku, lebo nebol ochotný realizovať tvoj alebo skôr Naďov chorý nápad rozparcelovať pýchu nášho múzejníctva. Ale neobtieraj si ústa o jeho odbornosť. Lebo ak by si vzala na seba len stotinu z tej prísnosti, s akou si posudzovala jeho, musela by si s hanbou utiecť zo svojho kresla už dávno. Natália, ak máš v sebe len štipku súdnosti, odstúp! Nemáš na to! Čo ti tá slovenská kultúra urobila, že ju chceš zničiť?
A vy ostatní, pamätajte: toto sú obyčajné špinavé politické čistky. Nech mi už nikto nehovorí o tom, aké to bolo za bývalého režimu. Ani za normalizácie vám nepovedali, že vás vyhadzujú z politických dôvodov. Keď ste prestali poslúchať alebo sa vzopreli, nepredĺžili vám zmluvu, vyhlásili vás za nadbytočného, poohovárali vás za vašu pracovnú morálku. Dnes vám nemusia vysvetľovať vôbec nič a ani neviete, ako ste na dlažbe. Ak sa vám to nestalo včera alebo dnes, môže sa vám to stať zajtra. Nech bol Fico aký chcel, ale ľudí, ktorí s ním nesúhlasili, aspoň nechal dýchať. Títo idú po krku každému, kto nejde s nimi. A ak sa nebudeme navzájom podporovať, pôjdu po krku aj vám.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.