CHMELÁR: NAŠI PISÁLKOVIA SI MÝLIA ŽURNALISTIKU S POLITICKÝM AKTIVIZMOM

Eduard Chmelár, politológ: Tucker Carlson prinútil Putina povedať veci, ktoré ešte nikomu nepovedal. A pisálkov, ktorí by to nikdy nedokázali, zožiera iba závisť. A záverečné vyústenie do výzvy na mierové rokovania robia z tohto interview jeden z najdôležitejších rozhovorov, ktorý píše dejiny.

Foto SITA/AP
Dátum 14.02.2024

Fascinuje ma, ako naši pisálkovia mudrujú, že Tucker Carlson bol vraj pri rozhovore s Vladimirom Putinom servilný a oni by s masovým vrahom rozhovor nikdy nerobili. No v prvom rade im by nikto takýto rozhovor neposkytol a ak áno, nezvládli by ho. Oni si totiž mýlia žurnalistiku s politickým aktivizmom a myslia si, že ak budú agresívni a drzí, ich názorová bublinka ich pochváli, akí boli hustí. Umením novinára však nie je dourážať politika, ale dostať z neho čo najviac informácií. To nedosiahnete bezočivosťou.

Byť prívetivý nie je slabosť, takáto taktika môže politika dokonca zmiasť. Toto umenie dokonale ovládal Michal Tvarožek, legenda slovenskej rozhlasovej žurnalistiky, ktorý si vytvoril s partnerom najprv dôveru a dostal z neho oveľa viac ako tí zakomplexovaní ukričaní sopliaci, ktorí si myslia, že čím viac štekajú, tým majú väčšiu autoritu a ak politika urazia, trpia ilúziou, že je to ich víťazstvo, hoci divák alebo čitateľ z toho nemal z informačného hľadiska nič, iba emotívnu šou.

Tucker Carlson sa síce strácal v úvodnej historickej časti, bol trochu zmätený a nervózny, lebo to nečakal a nevedel adekvátne reagovať, pretože nie je historik, ale v politickej časti prinútil Putina povedať veci, ktoré ešte nikomu nepovedal. A pisálkov, ktorí by to nikdy nedokázali, zožiera iba závisť. Putin bol z jeho otázok viackrát nervózny, reagoval podráždene, ako som to u neho ešte nevidel.

A záverečné vyústenie do výzvy na mierové rokovania robia z tohto interview jeden z najdôležitejších rozhovorov, ktorý píše dejiny. Jeho kritici to vôbec nespomínanú, čo len svedčí o ich nízkej profesionalite. A napokon, ako to, že neprotestovali proti rozhovorom s takými masovými vrahmi, ako bol George Bush, Tony Blair či v minulosti Reagan alebo Nixon? Tí majú na rukách krv miliónov obetí a v porovnaní s nimi je Putin iba ich slabým žiakom. Už len samotný fakt, že dnešní žurnalisti napomáhajú cenzúre, je na zamyslenie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.