CHMELÁR: ŠIMEČKA A KORČOK BY NÁS CYNICKY A BEZ HANBY VOHNALI DO VOJNY

Eduard Chmelár, politológ: Ivan Korčok už neraz ukázal, že nemá v tomto smere žiadne zábrany. Už ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí za vlády Mikuláša Dzurindu arogantne vyhlásil, že vyšleme slovenských vojakov na žiadosť USA do ilegálnej irackej vojny aj bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Hrubo šliapal po medzinárodnom práve vtedy, hrubo šliape po slovenských záujmoch aj dnes.

Foto SITA/MILAN ILLÍK
Dátum 27.02.2024

Je veľmi dôležité všímať si v tomto dramatickom okamihu našich dejín postoje jednotlivých aktérov. Na mimoriadnom summite európskych lídrov v Paríži dnes večer má byť na stole požiadavka, aby jednotlivé krajiny poslali na Ukrajinu aj svojich vojakov. Premiér Robert Fico túto možnosť vopred kategoricky odmietol. Rovnaký postoj potvrdil aj predseda parlamentu Peter Pellegrini a líder koaličnej SNS Andrej Danko.

A teraz si všimnite, ako na to zareagovali opoziční politici. Predseda PS Michal Šimečka obvinil premiéra, že konšpiruje. Prezidentský kandidát Ivan Korčok v reakcii na tému parížskych rokovaní vyzýval, aby sme nerozbíjali naše spojenectvá. Rozčuľoval sa, že je hlboký omyl, že toto nám vytvorí lepšiu pozíciu. Penil, že hazard s našou zahraničnou politikou už prekročil všetky červené čiary. Líder Demokratov a bývalý minister obrany Jaroslav Naď sa s aroganciou sebe vlastnou premiérovi vysmial a hrozby nemiestne zľahčoval. Veď pre človeka, ktorý sa otvorene priznal k tomu, že klamal slovenskú verejnosť v otázkach dodávok zbraní na Ukrajinu, to nie je žiadny problém, všakáno. Generál bez vojska Pavel Macko (z ktorého chceli pôvodne urobiť slovenského Petra Pavla, ale s jeho charizmou kravského trusu to jednoducho nešlo) zasa rozdával nevyžiadané rady, že na mieste francúzskeho prezidenta Macrona a českého premiéra Fialu by zrušil pozvanie pre Roberta Fica. Teda, neviem, čo má spoločné s týmto pozvaním český premiér, ale to nie je na tomto bľabotaní to najhoršie.

A teraz si predstavte, že by v tomto kľúčovom období bol premiérom Michal Šimečka a prezidentom Ivan Korčok. Cynicky a bez hanby by nás vohnali do vojny. Ivan Korčok už neraz ukázal, že nemá v tomto smere žiadne zábrany. Už ako štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí za vlády Mikuláša Dzurindu arogantne vyhlásil, že vyšleme slovenských vojakov na žiadosť USA do ilegálnej irackej vojny aj bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Hrubo šliapal po medzinárodnom práve vtedy, hrubo šliape po slovenských záujmoch aj dnes.

A vyjadrenie generála Macka je už na hranici vlastizrady. Pripomínam mu, že ako vojak neprisahal vernosť ani francúzskemu prezidentovi, ani americkému, ale Slovenskej republike. Žasnem nad tou obrovskou mierou nelojality opozičných politikov k našej vlasti, žasnem, že ani takáto vec nedokáže zjednotiť slovenské politické spektrum v prospech našich národnoštátnych záujmov. Ak chcú hovoriť o konšpiráciách, nech sa vyjadria k tým svojim, keď sa už niekoľko minút po oznámení smrti Alexeja Navaľného dušovali, že ho zavraždil Putin. Včera šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov potvrdil, že ruský opozičný líder zomrel prirodzenou smrťou. Kedy sa za túto lož naši rusobijci ospravedlnia?

Slovensko musí zostať v prvom rade mierovým štátom a ponúkať mierové riešenia konfliktov. Severoatlantická aliancia už dávno nie je obranným paktom. Minimálne od roku 1999, keď v hrubom rozpore s medzinárodným právom zaútočila na Juhosláviu a neskôr totálne zlyhala v Afganistane. Korčok a Šimečka blúznia, keď ziapu, že odmietavým stanoviskom k vyslaniu vojsk na Ukrajinu porušujeme naše medzinárodné záväzky. Nech mi títo lotri ukážu ten článok Severoatlantickej zmluvy, na základe ktorého sme povinní ísť na pomoc štátu, ktorý nie je členom NATO. Nič také neexistuje, nedajte sa oklamať propagandistickým nátlakom ľudí, ktorí neslúžia Slovenskej republike, ale pánom v Bruseli a Washingtone. Ak chcú tak veľmi bojovať, mali by sa postaviť do prvej línie, ale neznásilňovať iných. Akýmkoľvek priamym zapojením do ukrajinského konfliktu riskujeme vyprovokovanie tretej svetovej vojny. Musíme držať spolu. Slováci, Maďari, Rusíni, všetci občania tejto nádhernej vlasti majú právo vzoprieť sa tomu, aby našich synov posielali umierať za cudzie záujmy.

Edit: Mimochodom, nemyslite si, že nás nijako neohrozuje, keď na Ukrajinu vyšlú na základe bilaterálnych zmlúv vojakov Francúzi, Briti či Nemci, ale nie Slováci. Stačí, ak Rusi zmasakrujú nejakú západnú jednotku a je otázkou času, kedy začnú nejakí horlivci tlačiť na uplatnenie článku 5 Severoatlantickej zmluvy. Opakujem, je to nezodpovedný hazard, a to, že sa Šimečka a Valášek rozpačito vysmiali výzve, aby šli bojovať na Ukrajinu sami, že je to vraj "detinské", len poukazuje na to, akí sú to zákerní zbabelci schovávajúci sa za chrbtami tých, ktorých huckajú do samovražedného dobrodružstva.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.