CHORVÁTI DEMONŠTRUJÚ PROTI COVIDPASOM, K ĽUĎOM SA PRIDALI AJ BISKUPI

Chorváti si na demonštráciách pripomínajú aj smrť Josipa Ružića, ktorý sa musel dať zaočkovať proti koronavírusu aby mu bola poskytnutá liečba, po prvej dávke vakcíny však zomrel.

Foto sita/ap
Dátum 23.11.2021

Tisíce Chorvátov pricestovali v sobotu 20. novembra do Záhrebu na protest proti povinným covidpasom a protipandemickým opatreniam. Atmosféru v Chorvátsku odsudzujú aj biskupi, ktorí tvrdia, že vakcína musí byť jednoznačne slobodnou voľbou. Pripomínajú smrť Josipa Ružića, ktorý mal zníženú imunitu a tak sa musel dať zaočkovať proti COVID-19, aby mu bola umožnená liečba. Po prvej dávke vakcíny však zomrel. Nemocnica sa tento prípad snažila ututlať, avšak neúspešne.

Chorvátska vláda prijala nové epidemiologické opatrenia a zaviedla povinnosť covidpasu pre všetkých štátnych zamestnancov a pre tých, ktorí chodia do škôl, na poštu a verejné úrady, čo vyvolalo silnú reakciu verejnosti vzhľadom na to, že v krajine je oboma dávkami zaočkovaných len 55 percent obyvateľov. Takmer každý deň sa tu konajú demonštrácie a napríklad učitelia tvrdia, že sa nevrátia do škôl, kým sa nezruší povinnosť preukázať sa covidpasom alebo negatívnym testom.

Masová účasť katolíkov na týchto podujatiach podnietila chorvátskych biskupov demonštrantov podporiť. „Všetky opatrenia a rozhodnutia na zabránenie šírenia koronavírusovej infekcie musia byť bez nátlaku a podmieňovania, ako to zdôraznila Kongregácia pre náuku viery vo svojej nóte z 21. decembra 2020, najmä pokiaľ ide o právo na prácu, služby a účasť na spoločenskom živote,“ uvádza sa v komuniké Stálej rady Konferencie biskupov Chorvátska.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.