CHUDOBA OHROZOVALA MINULÝ ROK 800-TISÍC SLOVÁKOV

Spomedzi troch dimenzií chudoby a sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami ako je národná hranica chudoby.

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 08.08.2021

Chudoba a sociálne vylúčenie ohrozovali v minulom roku na Slovensku 14,8 % obyvateľov, čo predstavuje necelých 800-tisíc ľudí. Počet aj podiel osôb, ktoré boli vlani ohrozené rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia, medziročne klesol, a to o 1,6 percentuálneho bodu.

V roku 2019 bolo na Slovensku chudobou a sociálnym vylúčením ohrozených približne o 80-tisíc viac osôb. Vyplýva to zo zisťovania o príjmoch a životných podmienkach EU SILC 2020, o ktorých v tlačovej správe informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Zisťovanie podľa štatistikov ešte nezachytilo možné dôsledky koronakrízy v spoločnosti, tie sa očakávajú až v tohtoročnom zisťovaní. Za posledných desať rokov sa počet osôb ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením na Slovensku podľa ŠÚ SR znížil o viac ako 300-tisíc osôb. V roku 2011 bolo chudobou alebo sociálnym vylúčením na Slovensku ohrozených až 20,6 % obyvateľov.

Z dlhodobého hľadiska trend poklesu podľa štatistikov prerušilo zvýšenie ukazovateľa chudoby v rokoch 2010 a 2011 pod vplyvom hospodárskej krízy, v danom období bolo niektorou z troch dimenzií chudoby ohrozených viac ako 1,1 milióna obyvateľov Slovenska. Spomedzi troch dimenzií chudoby a sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami ako je národná hranica chudoby. Pod hranicou príjmovej chudoby minulý rok žilo 11,4 % osôb, čo je približne 615-tisíc obyvateľov. V porovnaní s rokom 2019 išlo o mierny pokles.

Druhá dimenzia, a to závažná materiálna deprivácia, zasahovala 5,9 % obyvateľov Slovenska, čo predstavovalo takmer 318-tisíc obyvateľov. Ide o ľudí žijúcich v domácnostiach, ktorí pociťujú súčasne aspoň štyri z deviatich sledovaných materiálnych nedostatkov. Najčastejšie ide o neschopnosť zaplatiť si raz ročne týždeň dovolenku mimo domu, neschopnosť čeliť nečakaným výdavkom a problém zabezpečiť si mäsité jedlo každý druhý deň.

Tretia dimenzia, a to veľmi nízka intenzita práce, zasahovala v minulom roku 3,3 % obyvateľov. Ide o podiel ľudí žijúci v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z celoročného pracovného potenciálu jej členov. Tento údaj tiež dlhodobo klesá. Počet a podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením sa rámci regiónov Slovenska zásadne líši. Najvyšší podiel ohrozených osôb bol vlani v Banskobystrickom kraji, kde ide o každého štvrtého obyvateľa.

Nad celoslovenským priemerom sa nachádzali aj Prešovský kraj s 20,8 percentami obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením a Košický kraj, kde podiel týchto osôb dosiahol 19,4 percenta. Najmenej ohrození sú dlhodobo obyvatelia Bratislavského kraja. V tomto kraji bolo v minulom roku ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením len 5,9 percenta jeho obyvateľov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.