CIA PRIROVNALA TRUMPA K HUSAJNOVI A KADDÁFÍMU

Situácia v USA vraj pripomína stav krajín pred kolapsom

Foto archív
Dátum 07.06.2020

Vlna súčasných nepokojov v Spojených štátoch, ktorá je reakciou na smrť Afroameričana Georgea Floyda po zásahu polície, pripomína analytikom americkej CIA sledovanie spoločenského rozpadu v zahraničí. Hromadenie demonštrantov, ich potlačenie a následná snaha amerických úradov ukázať svoju silu a autoritu sa podľa spravodajcov CIA nelíši od úpadku demokracie v štátoch kritizovaných USA. "Tento druh násilia už som videla," hovorí Gail Heltová, bývalá analytička CIA zodpovedná za monitorovanie situácie v Číne a juhovýchodnej Ázii.

"To isté robia autokrati. Deje sa to v krajinách pred kolapsom. Naozaj ma to znepokojuje," hovorí s tým, že podobnú situáciu videla mnohokrát v Číne alebo v Malajzii. S názorom súhlasia aj ďalší veteráni CIA a úradníci národnej bezpečnosti.


Marc Polymeropoulos, ktorý predtým riadil operácie CIA v Európe a v Ázii, upozornil na to, že polícia v pondelok násilne rozohnala pokojný protest v parku pri Bielom dome, aby sa prezident Donald Trump mohol nechať odfotiť s bibliou pred kostolom. Proti demonštrantom použila gumové projektily a slzný plyn.​

"Pripomenulo mi to situácie, o ktorých som niekoľko rokov informoval z krajín tretieho sveta. Saddám Husajn. Bašár Asad. Muammar Kaddáfí. Tí všetci toto robili," povedal Polymeropoulos s odkazom na despotických vodcov Iraku, Sýrie a Líbye.

Tento dojem podľa analytikov ešte posilnili ďalší činitelia. Americký minister obrany Mark Esper vyzval k "ovládnutiu bojového priestoru" okolo demonštrantov, ako by americké mestá považoval za vojnovú zónu. Šéf zboru náčelníkov štábu Mark Milley sa zase v uliciach Washingtonu prechádzal vo svojej bojovej uniforme.

"Ako bývalá pracovníčka CIA túto stratégiu dobre poznám," vyhlásila podľa denníka The Washington Post kongresmanka Abigail Spanbergerová, ktorá sa v CIA skôr zaoberala terorizmom a šírením jadrových zbraní.

Bývalí spravodajskí úradníci uviedli, že nepokoje a militaristické reakcie Trumpovho kabinetu patria medzi mnoho merítok úpadku, ktoré by opísali vo svojej správe, ak by písali hodnotenia o Spojených štátoch pre spravodajskú službu inej krajiny.

K ďalším príznakom nefunkčnosti podľa analytikov patrí, že krajina nezvláda koronavírus, je tu stále polarizovanejšia politická klíma či prezidentov pokus zatlačiť na Ukrajinu kvôli politickej "láskavosti" alebo jeho neustále útočenie na spravodajská médiá a novinárov.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.