CICHANOVSKÁ SA CHYSTÁ NA BUDÚCI TÝŽDEŇ DO BIELEHO DOMU

"Vysokopostavení predstavitelia v Bielom dome sa tešia na stretnutie s pani Cichanovskou na budúci týždeň, keď bude vo Washingtone. Spojené štáty stoja pri nej a pri ľude Bieloruska a budú naďalej podporovať ich túžbu po demokracii," dodal predstaviteľ. 

Foto TASR/AP
Dátum 17.07.2021

Líderka bieloruskej opozície žijúca v exile Sviatlana Cichanovská sa počas návštevy USA na budúci týždeň stretne s predstaviteľmi Bieleho domu, informovala americká administratíva v piatok.  V Bielorusku vypukli v auguste 2020 masové protivládne protesty, keď bol prezident Alexandr Lukašenko oficiálne vyhlásený šiestykrát za víťaza volieb, píše tlačová agentúra AFP. Tento autoritársky vodca vládne v bývalej sovietskej republike železnou rukou už takmer tri desaťročia. Bieloruská opozícia ani Západ, vrátane Európskej únie, výsledok volieb neuznávajú. Cichanovská, ktorá bola dovtedy učiteľkou angličtiny a venovala sa výchove svojich detí, však kandidovala namiesto svojho uväzneného manžela a podľa svojich slov hladko zvíťazila. Obvinenia z volebných podvodov však rýchlo pribúdali a navyše, Lukašenko sa vyhlásil za víťaza volieb.

Cichanovská bola nútená zvoliť si exil a teraz žije v Litve. "Svet nachádza inšpiráciu v bieloruskom ľude - aj v bieloruskej opozičnej líderke Sviatlane Cichanovskej -, ktorý naďalej odvážne žiada, aby mal zmysluplný hlas v budúcnosti svojej krajiny, trpiacej krutými represiami," uviedol predstaviteľ   USA. "Vysokopostavení predstavitelia v Bielom dome sa tešia na stretnutie s pani Cichanovskou na budúci týždeň, keď bude vo Washingtone. Spojené štáty stoja pri nej a pri ľude Bieloruska a budú naďalej podporovať ich túžbu po demokracii," dodal predstaviteľ. Bieloruské úrady pokračujú v tvrdých zásahoch proti opozícii: v piatok uväznili 11 univerzitných študentov a podnikli razie v bytoch 18 novinárov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.