CICHANOVSKÁ VYZÝVA BIELORUSOV NA ĎALŠIE PROTESTY

Vodkyňa bieloruskej opozície zo svojho exilu v Litve vyzvala na nové zhromaždenia prívržencov opozície a znova žiadala prepustenie zadržaného novinára a kritika bieloruského režimu Ramana Prataseviča.

Foto ARCHÍV
Dátum 29.05.2021

Vodkyňa bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská opäť požiadala medzinárodné spoločenstvo o podporu politických väzňov v Bielorusku. Urobila tak v sobotu, keď uplynul rok od zadržania a uväznenia jej manžela, blogera a politika Siarheja Cichanovského. Ako informovala agentúra AFP, Cichanovská zo svojho exilu v Litve vyzvala na nové zhromaždenia prívržencov opozície a znova žiadala prepustenie zadržaného novinára a kritika bieloruského režimu Ramana Prataseviča.

V exile žijúci Pratasevič bol zadržaný 23. mája na letisku v Minsku po tom, ako lietadlo spoločnosti Ryanair počas letu z Atén do Vilniusu donútili pristáť v Bielorusku – údajne z dôvodu vyhrážok o bombe na palube, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Momentálne sa nachádza vo väzbe v Minsku. Incident na letisku v Minsku vyvolal medzinárodné odsúdenie a znovu upriamil pozornosť na situáciu novinárov a aktivistov v autoritárskej východoeurópskej krajine.


Cichanovskej manžel Siarhej chcel v prezidentských voľbách, ktoré sa konali v auguste minulého roku, kandidovať proti Alexandrovi Lukašenkovi, koncom mája minulého roku bol však na jednom z mítingov zadržaný. Odvtedy je vo väzbe a hrozia mu roky odňatia slobody. Namiesto neho sa o priazeň voličov uchádzala jeho manželka, ktorá podľa oficiálnych výsledkov s Lukašenkom prehrala - získala len okolo 10 percent hlasov. Opozícia však tieto voľby a ich výsledky označila za zmanipulované a Lukašenka neuznáva ako legitímneho prezidenta.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.