ČIERNY HUMOR RTVS

Slovensko sa stalo mentálnym koncentrákom bez drôtov, kde je obmedzené už aj slobodné myslenie

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 28.11.2018

Keďže na Slovensku máme asi málo káuz a pospolitý ľud sa nemá čím baviť, bolo treba vymyslieť niečo na rozprúdenie relatívne stojatých vôd. V prvej ČSR, ktorej výročie už doslova straší z každého rohu, sa vravievalo „ať se lůza baví“. Starí Rimania zase hovorievali, že ľuďom treba dať chlieb a hry – panem et circenses. Na tom nie je nič zlé, veď aj filozof Johan Huizinga tvrdil, že človek je tvor hravý – homo ludens. No tento typ zábavy, akej sme svedkami, má tragické prvky a ide o čierny humor z produkcie RTVS. Anketa Najväčší Slovák sa ešte ani poriadne nezačala a už sa rozprúdila diskusia, ktorá má všetky možné znaky, no ten podstatný – odbornosť – u nej absentuje. Začalo sa to nevinne – RTVS ponúkala rôzne upútavky s krátkymi charakteristikami osobností, ktoré by tento titul mohli dostať. Ako inak, najagresívnejšie sa diskutujúci na sociálnych sieťach vyjadrovali k prvému prezidentovi SR Dr. Jozefovi Tisovi.

Znevažovanie vlastných dejín

Na svete asi nenájdeme nám rovnú krajinu v prístupe k vlastným dejinám. Stále ich vysvetľujeme sebaponižujúco, donekonečna sa bičujeme a obviňujeme aj z vecí, za ktoré objektívne nemôžeme. Ospravedlňovanie sa ústami tých, ktorí za nič nemôžu, a to niekoľkonásobné a stále opakované, je už tradícia. Za holokaust sa dokonca ospravedlnili aj členovia gréckokatolíckej cirkvi, hoci časť z nich sa hrdí titulom Spravodlivý medzi národmi. Len tak na okraj, ide o u nás najčastejšie udeľovaný titul v prepočte na obyvateľa na svete, čo je zvláštne vzhľadom na to, ako brutálne fašisticky sa táto krajina vykresľuje... Rozum zostáva stáť, no vyzerá to tak, že nás ešte čakajú aj ďalšie prekvapivé momenty. Žiaľ, slúži tomu aj anketa Najväčší Slovák. RTVS sa rozhodla reagovať na protesty prevažne zo sociálnych sietí. No tým, že selektívne vyberá, za koho sa môže hlasovať, podčiarkuje nedemokratický charakter súťaže a jej neobjektívnosť. Alebo ide o obavu, že by náhodou vyhral niekto, kto vyhrať nesmie? A kto sú tí, ktorí takto nastavujú normy pre ostatných? Je zaujímavé, že druhá hlava ústavy nám zaručuje možnosť prejavovať naše názory slovom písmom a obrazom, no ako vidno, neplatí to pre všetkých. Aj keď je jasné, že exprezident Tiso by anketu nevyhral, musí sa opäť stať terčom útokov a obvinení, a to aj takých, ktoré mu neboli pripísané ani počas retribučného súdu? No to už je slovenská porevolučná klasika, resp. povolebná, pretože do marca 2016 takmer nikto o tento problém nejavil záujem.

Perly ducha

Pre bežných ľudí ide skôr o marginálnu záležitosť, no RTVS sa chcela tejto témy nejako zbaviť a za svojho hovorcu si zvolila Marka Ťapáka. Ten sa 24. októbra 2018 podujal ťažko skúšanému národu vysvetliť, ako zmýšľať o danej ankete, konkrétne o jednej osobe v nej. Diktovať dospelým ľuďom, čo si v danej problematike myslieť? Na to už niet slov. No vyjadril sa, že Tiso je ľudsky a morálne neprijateľný. Znelo to naozaj presvedčivo od človeka, ktorý má za sebou rozvod. Najmä voči katolíckemu kňazovi, ktorý prednášal morálnu teológiu v nitrianskom kňazskom seminári, kde pôsobil aj ako duchovný vodca – špirituál. Dopracovali sme to naozaj dobre – rozvedený človek dáva lekcie z morálky tomu, ktorý ju vyučoval. Ďalšie perly ducha z úst Mareka Ťapáka na seba nedali dlho čakať – Tiso podľa neho spáchal skutky vojnového zločinca. To, že medzinárodný Norimberský súdny tribunál v roku 1946 vyhlásil, že odmieta žiadosť zástupcu ČSR podať na Dr. Jozefa Tisa akúkoľvek žalobu ako na vojnového zločinca, pre nedostatok dôkazového materiálu pán Ťapák už nepovedal. Zámerne alebo nevedomky? Navyše vieme, že prezident Edvard Beneš mal k dispozícii skupinu skúsených ľudí rôznych profesií poverenú úlohou, aby hľadali a predložili materiály, ktoré by dokázali,  že Tiso bol vojnovým zločincom. Táto komisia pracovala desať rokov, no bezvýsledne. Po celý čas intenzívneho pátrania nenašla a nepredložila Benešovi požadovaný dokument.

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.