ČÍNA MOBILIZUJE CELÚ KRAJINU

OTS: Wu-chanská vojna proti COVID-19 

Foto TASR/AP
Dátum 02.03.2020

PEKING 2. marca (TASR/OTS/PRNewswire) - CGTN vo svojej ostatnej správe ponúka prehľad aktivít Číny v boji proti koronavírusu sprevádzaný originálnym videom. V období nového roka zasiahla Čínu zdravotná kríza. Wu-chan, metropola s 11 miliónmi obyvateľov v provincii Chu-pej v Číne, sa stala epicentrom nového koronavírusu. Čínske úrady 23. januára zablokovali mesto Wu-chan, dopravný uzol s 1,3-násobkom populácie New Yorku, v snahe potlačiť šírenie ochorenia.


Rýchlo rastúci počet infikovaných vystavuje miestny systém zdravotnej starostlivosti pod obrovský tlak. Začína sa bezprecedentná záchranná misia a celonárodný boj proti epidémii.

Prvá várka lekárskych tímov pochádzajúcich z mimo oblasti Chu-pej prišla na čínsky Nový rok. Medzitým dostali čínske spoločnosti príkaz postaviť nemocnicu s 1 000 lôžkami do 10 dní. O dva dni neskôr nasledovalo zadanie postaviť druhé zdravotné stredisko s 1 300 lôžkami.

Odvtedy viedlo vedecké tímy pri kontrole a liečbe chorôb vo Wu-chane osem najlepších čínskych vedcov, vrátane veteránskeho experta na respiračné ochorenia Zhonga Nanshana.
 

Keď celkový počet potvrdených prípadov vo Wu-chane začiatkom februára prekročil 5 000, orgány Wu-chanu začali premieňať telocvične a výstavné centrá na dočasné nemocnice, v ktorých by mohli liečiť prípady s miernym priebehom.
 

Do bojujúceho hlavného mesta provincie naďalej prichádzajú ďalšie záložné tímy odborníkov. 9. februára bol na letisku vo Wu-chan zaznamenaný príchod 6 000 zdravotníckych pracovníkov len v jeden deň. Čínska vláda vyzvala 19 ďalších provincií, obcí a regiónov, aby poslali lekárov do postihnutých miest v Chu-pej.
 

Keď celkový počet potvrdených prípadov v meste prekročil 20 000, čínske letectvo vyslalo nákladné lietadlá s 1 400 vojenskými lekármi.
 

Za posledný mesiac Čína vyslala do provincie viac ako 330 lekárskych tímov zložených zo 41 600 lekárov. V prvej línii bolo koronavírusom nakazených viac ako 3 000 zdravotníckych pracovníkov a viac ako 20 z nich chorobe podľahlo.
 

Problémy s nedostatkom ochranných oblekov, masiek a iných zdravotníckych potrieb pomáhali odstraňovať čínski výrobcovia z rôznych priemyselných odvetví, vrátane tých, ktorí bežne vyrábajú autá a mobilné telefóny. Dve novootvorené špeciálne nemocnice a 13 dočasných zariadení, ako aj ďalších karanténnych miest, znamenajú desiatky tisíc nových postelí pre ďalších pacientov.
 

Počet nových potvrdených prípadov vo Wu-chane začal klesať koncom februára, v súlade s celonárodným klesajúcim trendom nových infekcií. Počas boja Číny proti COVID-19 čínski vedci a zdravotnícke orgány úzko spolupracovali s ostatnými krajinami a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a zdieľali skúsenosti krajiny s kolegami zo zahraničia.
 

Svetová zdravotnícka organizácia sa pochvalne vyjadrila o príspevku Číny k prevencii a kontrole chorôb. „Úsilie Číny zabezpečilo svetu čas, aj keď tieto kroky pre Čínu znamenali vyššie náklady," uviedol generálny riaditeľ WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.
 

Pôvodný obsah nájdete tu:

https://news.cgtn.com/news/2020-02-27/Wuhan-s-war-on-COVID-19-How-Ch ina-mobilizes-to-contain-the-virus-OqUh2Doeti/index.html?utm_source=bluef&utm_medium=media6&utm_campaign=Coronavirus

Link na video:

https://www.youtube.com/watch?v=eAIBkEegH68 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.