ČÍNA - NEPRIATEĽ ČÍSLO 1?

Austrálsky premiér Morrison vyzval členské štáty WHO na vyšetrovanie Číny.

Foto Archív
Dátum 23.04.2020

CANBERRA 23. apríla (TASR/extraplus.sk) - Všetky členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali podporiť nezávislé vyšetrovanie čínskej reakcie na šírenie koronavírusu v jeho začiatkoch, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Scott Morrison. Informovala o tom agentúra Reuters.

Austrália sa stala jedným z najväčších kritikov Číny pre jej úlohu v rozšírení koronavírusu do celého sveta. Morrison presviedča viacerých svetových lídrov, aby podporili vyšetrovanie vzniku a rozšírenia vírusu.

Peking všetky obvinenia vehementne odmieta. Vidí za nimi protičínsku propagandu.
Morrison naopak tvrdí, že všetci členovia WHO by mali byť povinní zúčastniť sa na vyšetrovaní.

"Ak ste členom organizácie ako WHO, mali by ste mať zodpovednosť aj povinnosti," povedal austrálsky premiér novinárom v Canberre. "Chceli by sme, aby bol svet bezpečnejší, čo sa týka vírusov. Dúfame, že tento cieľ majú spoločný všetky krajiny, či už je to Čína alebo niekto iný."

Koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, prvýkrát oficiálne zaznamenali v čínskom meste Wu-chan koncom decembra. Odvtedy sa rozšíril do celého sveta a vyžiadal si takmer 160.000 obetí.

S kritikou Číny ako prvá prišla administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá Peking obvinila zo zatajovania informácií o koronavíruse.
"Sme presvedčení, že Komunistická strana Číny o vypuknutí nákazy nového koronavírusu neinformovala WHO dostatočne včas," povedal vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Čína je najväčším austrálskym obchodným partnerom. Diplomatické vzťahy sa však v uplynulých rokoch zhoršili. Canberra obvinila Peking z viacerých kybernetických útokov aj z pokusov o miešanie sa do vnútorných záležitostí Austrálie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.