ČÍNA RUŠÍ POVINNÚ KARANTÉNU PRE ĽUDÍ PRICHÁDZAJÚCICH ZO ZAHRANIČIA

Čína pred dvoma týždňami uvoľnila obmedzenia v oblasti hromadného testovania a karantény po takmer troch rokoch snahy úplne potlačiť šírenie covidu.

Foto SITA/AP
Dátum 26.12.2022

Čína v pondelok oznámila, že od 8. januára ruší povinnú karanténu pre osoby prichádzajúce zo zahraničia. Ľudia sa budú musieť pri vstupe do krajiny preukázať len výsledkom PCR testu na koronavírus nie starším ako 48 hodín. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Čínsky Národný zdravotnícky výbor informoval o zmene pravidiel na hraniciach prostredníctvom online vyhlásenia. Zároveň dodal, že sa zrušia i obmedzenia počtu medzinárodných letov do Číny.

Nové nariadenia začnú platiť 8. januára. Ochorenie COVID-19 bude zároveň preradené do nižšej kategórie infekčných chorôb, uviedol výbor. Agentúra AFP pripomína, že Čína až donedávna uplatňovala prísnu stratégiu nulovej tolerancie covidu. Od marca 2020 museli všetky osoby prichádzajúce do tejto ázijskej krajiny podstúpiť povinnú dvojtýždňovú karanténu, ktorá bola neskôr predĺžená až na tri týždne. Tieto opatrenia ovplyvnili najmä medzinárodný turizmus a obchod, čo ešte viac uškodilo tamojšej ekonomike.

Čína pred dvoma týždňami uvoľnila obmedzenia v oblasti hromadného testovania a karantény po takmer troch rokoch snahy úplne potlačiť šírenie covidu. Ukončenie povinného hromadného testovania  na koronavírus však sťažilo sledovanie prudko rastúceho počtu nových prípadov nákazy. Čínske úrady minulý týždeň priznali, že v súčasnosti je "nemožné" spočítať celkový počet pacientov s covidom.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.