ČÍŇANIA ODŠTARTOVALI SONDU, KTORÁ MÁ PRINIESŤ VZORKY Z ODVRÁTENEJ STRANY MESIACA

Z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang v piatok odštartovala sonda Čchang-e 6, ktorá sa pokúsi získať vôbec prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca a dopraviť ich na Zem. Pristávací modul sa po oblete okolo Mesiaca oddelí od kozmickej lode. Vzorky začne zbierať takmer bezprostredne po pristátí.

Foto extra plus
Dátum 03.05.2024

Z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang v piatok odštartovala sonda Čchang-e 6, ktorá sa pokúsi získať vôbec prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca a dopraviť ich na Zem. TASR o tom informuje podľa agentúry AP. Nosná raketa Čchang-čeng 5 YB (Dlhý pochod) odštartovala o 17.27 h miestneho času (11.27 h SELČ) z kozmodrómu na juhočínskom ostrove Chaj-nan. Pristávací modul sa po oblete okolo Mesiaca oddelí od kozmickej lode.

Vzorky začne zbierať takmer bezprostredne po pristátí. Neskôr sa opäť spojí s návratovým modulom, aby sa vrátila späť na Zem. Celá misia má trvať 53 dní. Išlo by o najnovší pokrok čínskeho programu vo výskume vesmíru, v ktorom táto ázijská krajina konkuruje Spojeným štátom, dodáva AP.

Číne sa v januári 2019 ako prvej krajine podarilo uskutočniť pristátie sondy na odvrátenej strane Mesiaca, ktorá je relatívne nepreskúmaná. Táto sonda Čchang-e 4 následne poslala na Zem prvé panoramatické zábery z odvrátenej strany Mesiaca. Peking do roku 2030 plánuje dopraviť na povrch Mesiaca aj ľudskú posádku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.