
ČÍNSKY PREZIDENT SA NA BUDÚCI TÝŽDEŇ STRETNE S PUTINOM
Prezidenti budú podľa vyhlásenia Kremľa hovoriť o prehĺbení komplexného partnerstva a strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou, a to aj na medzinárodnej scéne, priblížil Kremeľ. Okrem toho vraj podpíšu dôležité bilaterálne dokumenty.
Čínsky prezident Si Ťin-pching uskutoční na budúci týždeň návštevu Ruska, pričom pôjde o jeho prvú cestu do Moskvy za takmer štyri roky. V piatok to potvrdilo čínske ministerstvo zahraničných vecí. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
"Prezident (Číny) Si Ťin-pching absolvuje na pozvanie prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina štátnu návštevu Ruska od 20. do 22. marca," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Pekingu. Putin pozval Siho do Ruska v decembri počas spoločného videohovoru, pripomenula agentúra AP. Ako vtedy povedal, táto návšteva by mohla "celému svetu ukázať silu rusko-čínskych väzieb".
Si a Putin budú podľa vyhlásenia Kremľa hovoriť o "prehĺbení komplexného partnerstva a strategickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou", a to aj na medzinárodnej scéne, priblížil Kremeľ. Okrem toho vraj podpíšu "dôležité bilaterálne dokumenty".
Kremeľ v piatok vyhlásil, že Putin a Si absolvujú v pondelok neformálny obed a ich oficiálne rokovania sú na programe v utorok. "Kontakt medzi prezidentom (Putinom) a Sim sa začne 20. marca popoludní. Pôjde o osobnú konverzáciu. Uskutoční sa neformálny obed. A 21. marec bude dňom rokovaní," povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Agentúra AP hodnotí cestu Siho do Ruska ako prejav zjavnej podpory Putina v čase vyostrujúceho sa napätia medzi Východom a Západom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Diskusiám Putina a Siho bude zrejme dominovať práve konflikt na Ukrajine, dodala AP.
Čínsky prezident naposledy navštívil Rusko v roku 2019. Putin sa však pred vyše rokom zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Obaja lídri sa stretli v septembri na regionálnom bezpečnostnom stretnutí v Uzbekistane.
Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie voči Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu. Peking minulý mesiac poprel tvrdenia Spojených štátov, že uvažuje nad dodávkou zbraní Rusku.
Čína vo februári zverejnila dokument so stanoviskom k ruskej vojne na Ukrajine, v ktorom vyzýva na dialóg a snaží sa zaujať pozíciu neutrálneho sprostredkovateľa v konflikte. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang vo štvrtkovom telefonáte so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom vyzval Kyjev a Moskvu, aby "čo najskôr" obnovili mierové rozhovory.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.