CIRKEVNÝ ROZKOL NA UKRAJINE

V Kyjeve vznikla nezávislá pravoslávna cirkev, vedie ju metropolita Jepifanij 

Foto ARCHÍV
Dátum 15.12.2018

KYJEV 15. decembra (TASR/Extra plus) - Na Ukrajine vznikla pravoslávna cirkev nezávislá od Moskvy. Cirkevný snem, ktorý sa konal v sobotu v Kyjeve, za jej predstaveného zvolil metropolitu perejaslavského a bilocerkivského Jepifanija. Jepifanij bude mať titul "metropolita kyjevský a celej Ukrajiny".
Ľuďom zhromaždeným na námestí pred Chrámom sv. Sofie v Kyjeve to v sobotu oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý v prejave k zhromaždeným uviedol, že sa dnešný deň zapíše do dejín Ukrajiny ako deň zrodu jej autokefálnej cirkvi a ako deň, keď "konečne získavame nezávislosť od Ruska."

V Chráme sv. Sofie sa v sobotu konal cirkevný snem, ktorý mal zlúčiť tri na Ukrajine existujúce pravoslávne cirkvi a vytvoriť novú ukrajinskú cirkev nezávislú od Moskvy.Časť tých duchovných, ktorí sú verní Moskve, pozvánky na cirkevný snem vrátila s tým, že sa na ňom odmietajú zúčastniť.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu pôsobia na Ukrajine tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná patriarchátu moskovskému a celej Rusi, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA. Impulzom k zvolaniu sobotňajšieho cirkevného snemu v Kyjeve bolo rozhodnutie ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra tohto roka. Bola ním zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba uvalená moskovským patriarchátom na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.