CIRKUS POD SOCHOU SLOBODY

Predvolební iluzionisti v primárkach uspávajú USA do sna o demokracii

Foto TASR/AP
Dátum 01.03.2016

Somár a slon. Tieto symboly amerických demokratov a republikánov hviezdia v arénach pojazdného volebného cirkusu, ktorý rozbehol svoje tohtoročné turné primárkami oboch štátotvorných strán začiatkom februára. Prví žongléri však vstúpili pod šapitó už v januári 2015, keď sa prihlásili do boja o úrad prezidenta USA.

Za ten čas budú púšťať pred ružové okuliare blúzniacich Američanov dymovú clonu, ktorá ponorí súčasnú biedu Veľkého brata doma i vo svete do hmly a za pomoci marketingových iluzionistov vyvolá americký sen o demokracii. Vybrať si totiž možno spomedzi kandidátov až dvoch (!) strán, bezpartajný zatiaľ k Oválnej pracovni nepričuchol. Nech sa však volič cíti ako účastník i arbiter nebeskej reality šou, kde nielen skandujúc sleduje, ale aj zvažujúc rozhoduje nervák viackolového volebného play off.

Práčky špinavej bielizne

Po zahrievacích predkolách sú dnes v plnom prúde takzvané primárky. „Sme v špeciálnom období, keď prestierame, že vieme, čo to je,“ povedal americký zabávač Stephen Colbert o tomto štádiu boja. V špecificky amerických primárkach totiž nie sekretariáty, ale voliči rozhodujú o nominantoch strán na prezidenta v každom z 50 štátov únie. Akoby na Slovensku hlasovali o lídrovi Smeru voliči v každom okrsku. V USA sa voličským preukazom v niektorých štátoch pri klasickom tajnom hlasovaní stáva stranícka knižka.

Inde však môžu rozhodnúť aj sympatizanti strany či dokonca stúpenci opozičného tábora – akoby u nás o nominantovi SNS rozhodovali aj priaznivci Mosta-Híd či SMK. Niekde zas vzchádza víťaz z caucusov - akýchsi susedských zhromaždení v kostoloch, školách či na štadiónoch – akoby o kandidátovi strany rozhodovalo trhovisko na bratislavskej „Miletičke“. Na takýchto priestranstvách sa bude prepierať špinavá bielizeň republikánov do 18. a demokratov do 25. júla. Vtedy na straníckych konventoch nastane zúčtovanie všetkých hlasov i koniec všetkých svárov medzi víťaznými nominantmi a ich sokmi v primárkach, ktorí sa zbratajú v nerozbornej jednote v ďalšom boji o prezidenta. Tak sa naposledy stala v roku 2009 ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonová, Obamova porazená rivalka v primárkach.

Zvery a strašidelný zámok

Hillary sa opäť uchádza o demokratickú nomináciu, podporovaná Obamom i bývalým prezidentom a stále jej manželom Billom. Ten sa nepomýlil a Američanom odporučil svoju súčasnú polovičku, nie bývalú stážistku Moniku Lewinskú, s ktorou Hillary podvádzal v komnatách i za humnami Bieleho domu. Dnes je však pre Hillary nebezpečnejší protikandidát Bernie Sanders, ktorý sa v 74 rokoch teší podpore najmä mladých Američanov a ktorý prvými víťazstvami demokratov desí.

Najväčší exot nielen v republikánskej aréne, ale v celom cirkuse je miliardár Donald Trump. Tento ničiteľ prisťahovalcov, ktorých tajne zamestnáva na stavbách svojich hotelov, stelesňuje symboly oboch strán – somára i slona v porceláne.

Bez ohľadu na výsledok však zvíťazí verejnosti neprístupná atrakcia - strašidelný zámok. Skrýva monštrá z Wall Street i vojensko-priemyselného komplexu a je desivejší a silnejší ako Trump.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.