CITOVÉ VYDIERANIE EURÓPANOV

Agentúra Frontex uverejnila video zachytávajúce pašovanie migrantov do Talianska

Foto ARCHÍV
Dátum 06.07.2019

LAMPEDUSA 6. júla 2019 (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Agentúra pre ochranu hraníc Frontex na svojich webových stránkach uverejnila koncom júna video zachytávajúce "materskú loď", ktorá je používaná k ilegálnej preprave veľkých skupín migrantov cez more. Ako informuje Frontex vo svojej tlačovej správe, video bolo natočené pomocou lietadla a dronu, ktoré niekoľko hodín sledovali podozrivý rybársky čln, ktorý za sebou ťahal menšiu loď.

 "Loď bola prázdna, ale niečo upútalo pozornosť odborníkov z agentúry. Frontex pozoroval loď niekoľko hodín a zrazu sa začali objavovať ľudia z podpalubia. Pašerák vyskočil na menšiu loď a povzbudil skupinu migrantov, aby ho nasledovali," píše Frontex vo svojej tlačovej správe.

„Keď všetkých 81 migrantov nastúpilo na menšiu loď, materská loď sa oddelila a začala plávať na juh, zatiaľ čo malý čln smeroval k talianskemu ostrovu Lampedusa. Lietadlo Frontex varovalo talianske a maltské úrady a službu EUNAVFOR Med. Talianske národné koordinačné centrum začalo komplexnú operáciu, ktorá zahŕňala talianskou Guardia di Finanza a Guardia Costiera. Talianske orgány zatkli sedem podozrivých pašerákov a chytili rybársky čln. "Väčšina migrantov pochádzala z Bangladéša, Maroka a Líbye. Väčšina z nich nemala na sebe záchranné vesty, keď ich pašeráci ľudí nechali uprostred mora," uvádza Frontex. 
 
Video zdieľal český poslanec Lubomír Volný, ktorý poukázal na kriminálne spojenie pašerákov a neziskových humanitárnych organizácií. "Pašeráci ľudí práve vytvorili „stroskotancov" a neziskoví mafiáni ich tak môžu zneužitím medzinárodného práva "zachrániť" a oháňať sa pri tom ako zákonmi, tak falošnú solidaritou a humanitou," píše poslanec vo svojom príspevku na Facebooku. "Každý, kto je v tomto reťazci zapojený, je obyčajný kriminálnik, každý, kto ho obhajuje, je spolupáchateľ. Celý tento systém je postavený na lži a citovom vydierania pôvodných Európanov a nemá nič spoločné ani so skutočnou migračnú krízou, ani so skutočnou solidaritou, ani so skutočnou humanitou,“ alarmuje Volný.

Video zachytávajúce pašovanie ľudí nájdete tu: