D. LIPŠIC ODCHÁDZA Z PARLAMENTU

Rozhodnutie súvisí s tragickou dopravnou nehodou, pri ktorej zrazil chodca

Foto TASR/ANDREJ GALICA
Dátum 22.09.2016

BRATISLAVA 22. septembra (TASR/Extra plus) - Opozičný politik Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) sa vzdá poslaneckého mandátu. Chce tak urobiť k 30. septembru. Oznámil to na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR. Jeho rozhodnutie súvisí s pondelňajšou tragickou dopravnou nehodou, pri ktorej zrazil 72-ročného chodca na Vajnorskej ulici v Bratislave. Seniora previezla rýchla zdravotná pomoc do nemocnice v Ružinove, kde v nočných hodinách zraneniam podľahol.

"Nedokázal by som túto funkciu už robiť naplno," povedal Lipšic. Neuvažuje o tom, že by kandidoval v nasledujúcich parlamentných voľbách. Nemá v úmysle pôsobiť ani v komunálnej politike. "Tak to proste cítim," povedal. Tvrdí, že to bolo jeho vlastné rozhodnutie. Náhradníkom za Lipšica bude Ján Marosz. Lipšic tiež nevedel povedať, či bude politicky aktívny v OľaNO-NOVA. Nemá odpovede na všetky otázky, sám ich ešte hľadá. Nechce robiť prognózy dopredu, v politike je už podľa jeho slov dlho. Chce však naďalej pôsobiť ako advokát.

K samotnej nehode sa už Lipšic nechcel vyjadrovať. Nedávno však povedal, že jeho prioritou je pomôcť pozostalým a spolupracovať s vyšetrovateľmi. Všetko je mu ľúto. Tvrdí, že chodec mal tmavé oblečenie a zbadal ho v poslednej chvíli, a tak zrážke nedokázal zabrániť. Poslanec sa podrobil dvom dychovým skúškam s negatívnym výsledkom a požiadal aj o krvnú skúšku. Výsledok bol negatívny. Počas jazdy Lipšic netelefonoval, čo vie aj dokázať. To, či sa nehoda stala na priechode pre chodcov alebo mimo neho, Lipšic nevie. Určiť to má podľa neho znalecký posudok. Podľa polície to bolo v blízkosti priechodu, dodal nedávno Lipšic.