D. TRUMP CHCE VYŠETROVAŤ CLINTONOVÚ

Proces by sa mal týkať používania súkromného emailu v čase, keď kandidátka na hlavu štátu USA pôsobila ako ministerka zahraničných vecí

Foto TASR/AP
Dátum 11.10.2016

ST. LOUIS 11. októbra (TASR/Extra plus) - Republikánsky kandidát Donald Trump krátko po začiatku druhej prezidentskej debaty vyhlásil, že v prípade svojho volebného víťazstva vymenuje špeciálneho prokurátora, ktorý bude vyšetrovať Hillary Clintonovú. Vyšetrovanie by sa podľa neho malo týkať používania súkromného emailu v čase, keď Clintonová pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA.

"Nerád to hovorím, ale keď vyhrám, nariadim ministrovi spravodlivosti, aby vymenoval špeciálneho prokurátora, aby preskúmal tvoj prípad, pretože nikdy sme tu nemali toľko lží, toľko podvodov," vyhlásil Trump podľa novín Huffington Post.

Demokratka naopak obvinila Trumpa, že v súvislosti s emailovou kauzou zavádza americkú verejnosť a vyzvala všetkých divákov, aby si pravdivosť jeho tvrdení okamžite overovali na jej webovej stránke. Označila tiež za pozitívne, že sa človek s temperamentom Donalda Trumpa nepodieľa na tvorbe amerických zákonov.

"Pretože by si bola vo väzení," kontroval Trump. Vyjadril tiež sklamanie nad tým, že Clintonová nečelí v súvislosti s aférou trestnému stíhaniu. 

Clintonová zopakovala, že používanie súkromného emailu veľmi ľutuje. Bránila sa však tvrdením, že nie sú dôkazy o tom, že by jej počínanie viedlo k prezradeniu utajených materiálov.  

Trump vyjadril sklamanie nad počínaním moderátorov pondelkovej debaty, ktorí podľa neho v otázke emailov nevyvíjali na Clintonovú dostatočný tlak. Svoju súperku obvinil napríklad z toho, že neoprávnene zničila 30-tisíc emailov, ktoré mala odovzdať vyšetrujúcim orgánom.