DANKOV ÚSPECH V TATARSTANE

Slovenskí podnikatelia obnovujú vzťahy s firmami v Tatárskej republike 

Foto Jakub Kotian/TASR, archív
Dátum 04.07.2019

Predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Andrejovi Dankovi sa na pracovnej ceste v Ruskej federácii podarilo vyrokovať konkrétne bilaterálne dohody a následné benefity pre rozvoj slovenskej podnikateľskej sféry. Mesiace príprav, účasť na niekoľkých podnikateľských fórach a vzájomný dialóg. To všetko stálo za pracovnou cestou šéfa parlamentu aj v republike Tatarstan, do ktorej pricestoval v rámci pracovnej cesty v Ruskej federácii.  Spolu s delegáciou sa zúčastnil na podnikateľskom fóre Tatarstan-Slovensko, neskôr ho čakalo stretnutie s predsedom tamojšieho parlamentu F. Muchametšinom, rovnako ako aj s prezidentom Tatarskej republiky Rustamom Minnichanovom. Spoločne dokonca stáli pri podpise bilaterálnej dohody, ktorá bola završením mesiacov práce. Šéf národnej rady navyše avizoval, že plánuje zriadiť post obchodného zástupcu v Tatarstane. "Ak sa pozrieme na obchodné zastúpenie len takej Českej republiky v Tatarstane, ale aj v iných krajinách, skutočne, máme čo doháňať. Táto krajina ma prekvapila vysokou kvalitou výrobkov a som rád, že naši podnikatelia mali možnosť spoznať tento krásny región," povedal na brífingu predseda parlamentu. Zároveň doplnil, že potenciál tejto krajiny je potrebné rozvíjať. "Takáto spolupráca môže byť prospešná pre obe strany. Navyše, máme na čo historicky nadväzovať," apeloval Andrej Danko. Predseda Národnej rady SR má záujem, aby Slovensko zriadilo v Tatárskej republike konzulát. Predseda parlamentu to povedal po stretnutí s prezidentom Tatárskej republiky Rustamom Minnichanovom.


Slovenskí podnikatelia, ktorí sprevádzajú na pracovnej ceste predsedu parlamentu sa 3. júla zúčastnili na tatársko-slovenskom podnikateľskom fóre v Kazani, kde sa usilovali vytvoriť nové alebo obnoviť pôvodné obchodné vzťahy s firmami tejto ruskej republiky. Podľa predsedu Štátnej rady Tatárska Farida Muchametšina sú obchodné vzťahy doteraz na slabej úrovni. Ministerstvo priemyslu Tatárskej republiky podľa neho dostalo za úlohu hľadať blízke kontakty so slovenskými podnikateľmi.

Podpora slovenského kúpeľníctva

Podľa Andreja Pučeka z trenčianskych kúpeľov je Ruská federácia vrátane Tatárskej republiky pre podnikateľov dôležitá a napriek tomu, že prišiel za konkrétnu firmu, reprezentuje celé slovenské kúpeľníctvo. "Snažíme sa dostať ruských klientov do našich kúpeľov," povedal Puček. Dôležitosť obnovy obchodných vzťahov zdôraznili aj ďalší podnikatelia, napríklad z oblasti výroby dopravných zariadení. Viaceré firmy podpísali kontrakty, no na zachovanie obchodného tajomstva si neželali medializáciu. Jedným z účastníkov fóra za tatársku stranu bol predseda predstavenstva strojárenského združenia Tatárskej republiky Sergej Majorov. Ten pripomenul návštevu delegácie Tatárska na Slovensku v roku 2016, kde okrem iného podpísali zmluvy s firmami z automobilového priemyslu. "Chceme nadviazať na tieto vzťahy," povedal Majorov. Predseda Národnej rady SR Andrej Dankona začiatku podnikateľského fóra pochválil vyspelosť tatárskeho priemyslu. "Tým, že sme v Európskej únii, žijeme v bubline a nepozorujeme, že svet okolo nás sa vyvíja," upozornil na to Danko. Tatárska republika profituje najmä z ťažby ropy, no vyrába aj vrtuľníky, dopravné lietadlá či nákladné automobily. Na rozdiel od Slovenska sa v tejto ruskej republike podarilo rozvinúť informatizáciu. Viac ako 85 percent služieb štát poskytuje elektronicky.

Priemysel i turizmus
Možnosti rozšírenia vzájomnej spolupráce nielen v oblasti obchodu, ale aj turizmu spomenul prezident Tatárskej republiky Minnichanov, podľa ktorého je návšteva vysokých predstaviteľov Slovenska "dobrým signálom do budúcna". Do Tatárska prichádza ročne okolo troch miliónov turistov, z krajín EÚ je to podľa prezidenta okolo 80.000 návštevníkov. Vyššiemu počtu návštevníkov zo Slovenska a, naopak, však podľa Minnichanova bráni chýbajúce priame letecké spojenie.
Tatársky prezident, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva spoločnosti Tatnefť, privítal aj podpis dohody o spolupráci s bratislavským Slovnaftom. "Tatnefť je našou poprednou ropnou spoločnosťou a táto spolupráca v rámci podpísanej dohody má veľa smerov. Samozrejme, tieto spoločnosti spolupracovali aj v minulosti. Ale touto dohodou táto spolupráca dostala oficiálny ráz," povedal tatársky prezident. 


VIAC O TATÁRSKEJ REPUBLIKE SA DOČÍTATE V REPORTÁŽI ZUZANY MAKOVSKEJ, KTORÁ TATARSTAN OSOBNE NAVŠTÍVILA.

https://www.extraplus.sk/clanok/centrum-islamu-i-krestanstva