DANKOVA (BEZ) VÝZNAMNÁ REFORMA

Národniari prišli s návrhom zákona, ktorý by mal zaviesť regulácie na fungovanie parlamentných strán

Foto TASR/MARKO ERD
Dátum 28.06.2018

SNS sa musí aspoň navonok tváriť, že vyvíja politickú činnosť, aby ňou prekryla podozrivé nakladanie so štátnymi peniazmi na svojich ministerstvách. A pretože tradičné témy ochrany národa a kresťanstva zo svojho repertoára „národniari“ Andreja Danka už dávno vyškrtli, venujú sa radšej nič neriešiacim šarvátkam s opozíciou. „Ako právnik hovorím, že Slovensko trpí preto, lebo je tu zlý zákon o politických stranách, ktorý blokuje elite národa možnosť dostať sa k štátnej moci a garantuje prežitým ľuďom, pospájaným biznisom a lobistickými kruhmi, ovládať tento štát,“ povedal Danko ešte pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Tento mesiac sa preto rozhodla SNS predložiť novelu zákona o politických stranách. Biznis či lobistické kruhy síce neobmedzí, no neprivedie ani elitu národa do vlády. SNS totiž predkladá zákon, ktorý obmedzí fungovanie politických strán a skomplikuje parlamentné pôsobenie opozícii, najmä obyčajným ľuďom Igora Matoviča. Treba však dodať, že nie úplne neoprávnene.

Vyššia transparentnosť

Štruktúra OĽaNO naozaj pripomína schránkovú stranu. Čo SNS navrhuje, je však nedostatočné a niekto by mohol namietnuť, že dokonca zbytočné. Po novom by mala byť účasť vo voľbách do Národnej rady SR alebo Európskeho parlamentu podmienená minimálnym počtom členov subjektu. Novela prináša tiež moratórium na zmenu názvu strany a obmedzuje ich kupovanie, keďže Dankovi zrejme prekáža, ako sa do parlamentu dostali Kotlebova ĽS Naše Slovensko a Kollárova Sme rodina. Zmeniť by sa mal aj spôsob prijímania darov; strany by mali informovať verejnosť o „významných obchodných partneroch“, teda o ľuďoch, ktorí im poskytli služby alebo dodali tovar v jednom kalendárnom roku prekračujúci hodnotu 25-tisíc eur. Či to skutočne skomplikuje život oligarchom stojacim v pozadí vysokej politiky na Slovensku, ponechávam na čitateľa.

Lex Matovič

„Ak si SNS myslí, že sa takto OĽaNO zbaví, prerátali sa,“ vyhlásil Igor Matovič. Zákon, ktorý stanovuje minimálny počet členov strany, by sa mal najviac dotknúť práve OĽaNO, preto sa objavili podozrenia, či k tomu neprispelo dlhodobé vzájomné nepriateľstvo medzi Matovičom a Dankom a či nie je takáto novela ušitá na mieru šéfovi obyčajných ľudí. Ako tvrdí poslanec Ján Budaj, je to lex Matovič. Nemusí to byť však nevyhnutne spôsobené osobnou vendetou. OĽaNO skutočne je stranou-nestranou, tajuplným hnutím, o ktorého fungovaní a členoch sa vie iba málo. „Roky formálne sídlili v Matovičovej firme. Mali štyroch členov. V banke sušili milióny eur, ktoré dostali od štátu na ‚činnosť‛,“ napísal komentátor Dag Daniš pre Aktuality.sk. „Kľúče od kasy držal Matovič, ktorý mal jeden čudný zvyk – s nikým sa nedeliť.“ Toto všetko by sa po prijatí zákona malo zmeniť. Naše životy to však lepšími zrejme nespraví. A navyše, fungovanie politickej strany by mali ohodnotiť ľudia vo voľbách, nie vládna koalícia na čele s Andrejom Dankom.

 

Poslanci NR SR za SNS a Smer-SD predložili novelu zákona o politických stranách. Právna norma určuje limity na počet členov strán, ktoré chcú kandidovať vo voľbách do NR SR či Európskeho parlamentu. Novela má tiež zabrániť kupovaniu strán, zaviesť moratórium na zmenu názvu subjektu a upraviť nakladanie s finančnými darmi. Aký je váš názor na novelizáciu tohto zákona?


Sergej Kozlík
ekonomický odborník

Je to znôška hlúpostí. Predpisovať minimálne počty členov strán je choré. Dnes niekto členom strany môže byť, zajtra už byť nemusí. Alebo dnes členom nie je, ale zajtra bude. Je to premenná veličina. Kto to bude kontrolovať a kto bude o tom nestranne rozhodovať? Bude to v súlade s ochranou osobných údajov? Načo sú SNS tisícky členov, keď nevie postaviť ministrov z vlastných radov. Pre úspešnú stranu je dôležitejšie mať veľký počet priaznivcov a voličov než členov na papieri. Ak sú medzery v systéme financovania politických strán, treba ich odstrániť. Ale vnútorná organizácia strán, počty členov a zloženie orgánov strán, to by malo naďalej zostať ich vnútornou záležitosťou. Ostatné treba ponechať na občanov, voličov – tí majú dosť rozumu, aby si vo voľbách vybrali stranu, ktorej veria.


Štefan Harabin
sudca Najvyššieho súdu SR

V zákone by sa už konečne malo uviesť, že poslanec, ktorý vystúpi z poslaneckého klubu politickej strany, za ktorú sa dostal do parlamentu, alebo skončil členstvo v politickej strane, za ktorú je v parlamente, automaticky stráca poslanecký mandát. Tým by prestalo kupčenie s poslancami a aj by sa znížila korupcia v parlamente. Mal by sa upraviť inštitút nezávislého poslanca bez politickej príslušnosti, tak ako je to na komunálnej úrovni, čo by tiež výrazne obmedzilo korupčnú oligarchizáciu parlamentnej demokracie.


Roman Stopka
predseda Práce slovenského národa (PSN)

Dnešná vládna koalícia podstatne viac presadzuje záujem cudziny, než by podporovala národné záujmy. Prejavuje sa to vo vzťahu k NATO, EÚ či k prípravám osláv 100. výročia vzniku ČSR. Svojím bezcieľnym riadením vyvolali takú mieru nespokojnosti v spoločnosti, že na ich hanbu začali vznikať nové strany odhodlané zastaviť devastáciu štátu. Koalícia sa ich bojí. Chcú ich zadusiť hneď v začiatkoch. Typický postup mocibažných ustráchancov. Nezvládajú riadenie štátu a demokratické spoločenské postoje podrobujú svojmu mocenskému situ. Protidemokratické normy im nepomôžu, lebo ich vnútrostranícky systém riadenia je autokratický a zle smerovaný. Jednoducho, táto aktivita je zo strachu o vlastnú moc a ústi do tlaku proti občanom v snahe sformovať z nich stádo oviec závislých od autorov zákona.


Ľuboš Blaha
poslanec NR SR (Smer-SD)

Ide o potrebnú zmenu, pretože slovenský politický systém začínajú kolonizovať rôzni biznismeni, mafiáni a podvodníci. Dobrý príklad je Matovič, ktorého strana má toľko členov, že by nepostavila ani futbalový tím. Matovič si zo štátu urobil dojnú kravu a z politiky parádny biznis. Demokracia nemôže fungovať na spôsob rodinných firiem, aké poznáme z mafiánskych filmov o krstných otcoch, kde Don Matovič a jeho rodina vlastní politickú stranu a zarába na tom ťažké milióny. Demokracia nesmie fungovať ani na spôsob iných mafiánov, ktorí si „polívkovsky“ pred voľbami „koupí všechny“ – stranu, marketing, médiá, skrátka všetko. Myslia si, že si za svoje miliardy môžu kúpiť aj štát. Slovensko si zaslúži normálne politické strany, ktoré majú reálnu členskú základňu, stranícke štruktúry a predvídateľný program.


Jozef Hrdlička
predseda KSS

Slovenská republika je parlamentnou demokraciou realizovanou prostredníctvom politických strán. Preto by mal štát zodpovedne nastaviť kritériá pre strany, ktoré majú ambíciu ovplyvňovať smerovanie Slovenska. Každá politická strana by sa mala vyznačovať predovšetkým programovými víziami, vnútorným poriadkom, štruktúrami v rámci krajiny a, samozrejme, členskou základňou. Považujem za neprípustné, aby politické strany vznikali účelovo alebo boli kupované podľa objednávky a záujmov oligarchov. Za zodpovedné voči občanovi považujem nielen upraviť nakladanie s finančnými prostriedkami, ale aj sprehľadnenie finančných zdrojov politických strán. Novelu zákona o politických stranách z dielne SNS a Smeru–SD považujem za opodstatnenú, no, žiaľ, ani tá nezabráni prepojenosti ekonomických elít na politiku.


Jaroslav Paška
podpredseda SNS, poslanec NR SR

Popri spomenutých témach určuje poslanecký návrh politickým stranám aj minimálnu vnútornú štruktúru, ich minimálnu veľkosť a spresňuje formu evidencie. Stanovuje im prísnejšie pravidlá na nakladanie s prostriedkami štátu, zavádza povinnosť viesť účet v Štátnej pokladnici, sprísňuje evidenciu darcov. Pre voličov zo zahraničia, ktorí nemajú trvalý pobyt v SR a hlasujú poštou, upravuje novela zriadenie osobitného volebného okrsku na Ministerstve vnútra SR. Vzhľadom na to, že počas prvého čítania v NR SR odporučilo pokračovať v prerokúvaní návrhu až 88 poslancov (čo je takmer ústavná väčšina), je zrejmé, že veľká väčšina politického spektra si uvedomuje naliehavú potrebu precíznejších pravidiel tohto zákona v záujme presadenia väčšej transparentnosti aj férovosti politickej súťaže na Slovensku.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.