DANKOVA CESTA K MOCI

Líder "národniarov" stratil ním toľko omieľanú pokoru i sebakontrolu

Foto ARCHÍV
Dátum 27.08.2018

„Pri prezidentských kandidátoch žasnem, kde niektorí už dnes berú financie na tie veľké bilbordy a kampane, sú to naozaj desiatky a státisíce eur,“ zafilozofoval predseda NR SR Andrej Danko.

Vizuálny smog

Podľa lídra SNS si niektorí z kandidátov na to vo svojom občianskom živote nemohli zarobiť. Netýka sa to Roberta Mistríka, ktorý preukázal financovanie. Pritom jediný Robert Mistrík má masívnu kampaň v rámci celého Slovenska, ktorá je prinajmenšom taká brutálna ako niekdajšia kampaň lídra vtedy mimoparlamentnej SNS pod vedením Andreja Danka. V tom čase bolo doslova oblepené celé Slovensko vizuálnym smogom z dielne SNS. Reklamné agentúry konštatovali, že táto mimoparlamentná a podľa slov jej predsedu mimoriadne zadlžená strana použila na kampaň viac ako tisíc bilbordových plôch. Pre plusku.sk v apríli 2013 Andrej Danko povedal, že bývalý predseda ich nechal v stave existenčného ohrozenia. Odkiaľ teda vzala poddimenzovaná strana peniaze na masívnu bilbordovú kampaň? Pravdepodobne v občianskom živote na ňu zarobil z reklamného vizuálu usmievajúci sa mladý, pekný, múdro hľadiaci chalanisko od Revúcej s headlinom HRDO, ODBORNE, SLUŠNE. Nepotrebujúc porozprávať, ako sa začala písať jeho stranícka kariéra a už vôbec nie, kto platí jeho kampaň. Podľa slov bývalej dvojky v SNS Anny Belousovovej sa slávna éra Danka začala vojakom základnej služby. „Nosil aktovku ministrovi obrany Jánovi Sitekovi, keď prišiel do centrály SNS. Z tohto obdobia si spomínam aj na Dankovho otca, ktorý v časoch privatizácie vysedával na ústredí a čakal na vtedajšieho predsedu Jána Slotu. Danka som opätovne zaregistrovala vo volebnom období 2006 – 2010, keď sa stal asistentom poslanca Rudolfa Pučíka a zároveň členom SNS.

Nevídaná trúfalosť

O štyri roky neskôr, keď bola strana opäť pri koryte, sa z nováčika za čudných okolností na jesennom sneme 2010 v Ružomberku stal prvý podpredseda. Danko nemohol byť riadnym delegátom, pretože bol šéfom okresnej organizácie BA I, ktorá mala iba troch členov, a podľa stanov ich musela mať každá organizácia minimálne piatich. Danko teda nemohol byť právoplatne delegovaný na snem a už vôbec nie zvolený za podpredsedu strany,“ povedala Anna Belousovová. Na jeseň 2012 ho zvolili za predsedu SNS a po voľbách 2016 sa stáva rozhodujúcim jazýčkom povolebnej vládnej zostavy. Ani nemusel vyhrať voľby, aby mohol všetko, len sa nechal ako brvno unášať prúdom až do parlamentu. Ako zdatný obchodník nakúpil druhú najvyššiu funkciu v štáte, ktorú si patrične začal užívať. Líder „národniarov“ stratil ním toľko omieľanú pokoru i sebakontrolu. Jeho vernými spoločníčkami sú samoľúbosť a túžba po moci. Politickým protivníkom sa vyhráža vojnou a na boj proti novým politickým oponentom pripravuje novelu zákona o politických stranách. Jeho trúfalosť naberá nevídané rozmery. Dnes je na škodu veci, že Andrej Danko neprišiel už v roku 2013 s návrhom novely zákona o politických stranách. Špekulácie o netransparentnosti SNS by sa tak rozplynuli ako dym z cigarety. A konečne by voliči i členovia strany mali v hlave jasno a urobili by tak definitívnu bodku za planými rečami, že biele goliere dokázali za päť rokov vyrobiť z lídra národniarov kóšer Andreja.