DANKOVA SCHIZOFRÉNIA

SNS je chyba v politickom programe

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 29.05.2018

„Sme Slovania, naša kultúra, história, ale aj vnímanie okolia sú prepojené a blízke. Rozumieme si, veríme si.“ Tieto slová odzneli z úst predsedu NR SR Andreja Danka v Štátnej Dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie 15. novembra 2017. Išlo o historický okamih, keďže doteraz na jej pôde nevystúpil žiaden zo slovenských politikov. Za ostatných 25 rokov len osem politických osobností z Európskej únie dostalo možnosť vystúpiť s príhovorom pred poslancami Štátnej dumy FZ RF. Na bilaterálnom stretnutí v Moskve vzišla táto iniciatíva zo strany predsedu Štátnej dumy FZ RF Viačeslava Viktoroviča Volodina. Počas svojej návštevy Andrej Danko prisľúbil prehlbovanie vzájomnej spolupráce. Po návrate späť do vlasti čelil kritike zo strany opozičných politikov, médií, ale aj koaličného ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka.

Národniarska odvaha

Svoje vystúpenie musel dokonca vysvetľovať na Zahraničnom výbore NR SR, ktorému v tom čase predsedal proamerický a antiruský poslanec za Most-Híd František Šebej. Ten svojej povesti neostal nič dlžný a konanie Andreja Danka zhodnotil v duchu svojho presvedčenia. Návštevu Ruska považoval za chybu a prejav predsedu NR SR bol podľa neho celý mimo línie zahraničnej politiky SR. Slová predsedu NR SR vyhlásil za hrubé nezmysly. Ďalším kritikom bol vtedajší poslanec NR SR za SaS, dnes predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý označil Dankovo vystúpenie za hrubý faul. Napriek tomu, že predsedovi SNS všetci, ako sa hovorí, „nakladali“, po prvý raz sa nezosypal a nezaprel sám seba. V tomto prípade si zaslúžil uznanie za svoju odvahu, pretože nevzal späť ani jedno slovo. „Ja som v prejave nepovedal, že vystupujeme z EÚ. Poďakoval som za históriu, poukázal som na pozitíva,“ zdôrazňoval líder národniarov. Andreja Danka sa zastal iba jeho podpredseda Anton Hrnko, ktorý povedal, že František Šebej vníma politiku čiernobielo. Podľa Hrnka kritici konania ich predsedu akoby zabudli, že Slovensko je suverénny štát a má svoje vlastné zahraničnopolitické záujmy. „Medzi ne určite nepatrí štvavá protiruská kampaň, v ktorej sa Rusko a jeho čelní predstavitelia vydávajú div nie za príčinu všetkého zla, ktoré obťažuje Európu i celý svet,“ vyhlásil Anton Hrnko. Národniari v novembri minulého roka ukázali, že na rozdiel od iných politikov poznajú všetky štyri svetové strany, nielen Západ. (Treba pripomenúť, že Anton Hrnko v rokoch 1999 – 2016 pôsobil na Ministerstve obrany SR na pozícii vedúceho oddelenia NATO sekcie obrannej politiky a medzinárodných vzťahov, ale aj ako vedúci oddelenia bilaterálnej spolupráce a hlavný štátny radca oddelenia stratégie obrany.)

Ruské sklamanie

Vrúcne vzťahy SNS k Ruskej federácii sa vplyvom jarného počasia rozplynuli tak rýchlo ako bratislavský sneh. Snsácky východný novembrový vietor zmenil smer 16. mája 2018. V tento deň poslanci za SNS vrátane predsedu (okrem Štefana Zelníka, ktorý hlasoval proti, Antona Hrnka a Petra Pamulu, ktorí sa zdržali) hlasovali za vyslanie 152 vojakov do Pobaltia, aby tam vraj chránili štáty EÚ pred „agresorom“ z Východu. Andrejovi Dankovi slúži ku cti, že sa 4. apríla 2018 (deň oslobodenia Bratislavy) poklonil pamiatke ruských vojakov, ktorí položili svoje životy, aby nás vykúpili z hrôz druhej svetovej vojny. O pár týždňov neskôr v pléne NR SR zabudol na obete najhoršieho konfliktu v dejinách sveta a zahlasoval za vyslanie vojakov NATO do pobaltských krajín. Ako sa dá nazvať takéto konanie? Ide o schizofréniu alebo hlasovaním Andrej Danko len potvrdil fakt, ktorý vo svojom prejave pred poslancami Štátnej dumy zatajil? Pár dní pred príchodom do Ruskej federácie prijal s vtedajším predsedom vlády Robertom Ficom a prezidentom SR Andrejom Kiskom deklaráciu, že budú spoločne dbať na jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie SR, a to navonok v zahraničí aj voči občanom SR. Nie slová, ale skutky robia chlapa, to by mali mať na pamäti predstavitelia Ruskej federácie pri ďalšej návšteve ich krajiny i v komunikácii s predsedom NR SR. Platí staré známe: Ľudia sa nemenia, len sa vyfarbujú. Andrej Danko zožne, čo zasial.

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.