DEBAKEL NEMECKÝCH SOCIALISTOV

Strana SPD, vedená Martinom Schulzom, ostane v opozícii

Foto archív
Dátum 24.09.2017

BERLÍN 24. septembra (TASR/Extra plus) - Jedna z najväčších nemeckých politických strán a jedna z najstarších na svete Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) sa nebude uchádzať po nedeľňajších parlamentných voľbách v spolkovej republike o účasť vo vláde a vo svojom boji bude pokračovať v opozícii. Vyhlásil to bývalý predseda Európskeho parlamentu, neúspešný volebný líder strany Martin Schulz.

Jeho slová potvrdila vo vysielaní druhého programu verejnoprávnej televízie ZDF i podpredsedníčka strany Manuela Schwesigová. Šéf parlamentnej frakcie SPD Thomas Oppermann konštatoval, že miesto strany je teraz v opozícii. Lídrom SPD by mal zostať Martin Schulz, ktorý aj sám naznačil, že by rád viedol stranu v opozícii.

Historický volebný neúspech strany priznal Schulz slovami: "Dnes je ťažký a trpký deň pre nemeckú sociálnu demokraciu". Súčasne netajil, že žiadny demokrat sa nemôže len tak preniesť cez volebný výsledok AfD, ktorým sa do Bundestagu po prvý raz dostala ultrapravicová strana schopná tam vytvoriť frakciu. SPD slávila v druhej polovici XX. storočia veľké volebné chvíle, z jej radov vyšli spolkoví kancelári Willy Brandt (1969-1974), Helmut Schmidt (1974-1982) i Gerhard Schröder (1998-2005).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.