DEFORMÁTORI PRAVDY

Ostáva len veriť, že sa ešte nájdu ľudia so zdravým rozumom a odvahou odhaľovať lži.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 31.05.2023

Stratili súdnosť i hranice dôstojnosti. Takýmto vyjadrením sa dajú ohodnotiť postoje, výroky v reláciách a diskusiách niektorých predstaviteľov z oblasti politiky, médií, vedy, ale aj kultúry, športu či podnikateľskej sféry. Príkladov je viac ako dosť. Nedávny si mohli pozrieť diváci televízie RTVS 2 štvrtého apríla 2023 v relácii Večera s Havranom. Už zloženie jej účastníkov nasvedčovalo, že v téme Zdroje slovenského antiamerikanizmu je možné očakávať silnú proamerickú rétoriku a kritiku protiamerických názorov. Bývalý diplomat a vysokoškolský pedagóg Martin Bútora a politológ a historik Jaroslav Valent boli už na začiatku, a tým viac v priebehu relácie, jasnými proamerickými „koňmi“. Bývalý politik a diplomat Peter Weiss mal pravdepodobne vyvážiť toto smerovanie.

Pätolizači v médiách

Bolo by veľmi rozsiahle a nudné podrobne rozoberať tvrdenia, vyjadrenia a postoje diskutujúcich účastníkov, pretože mnohí čitatelia si to určite vedia predstaviť. I hodnotenie vedenia diskusie moderátorom z pohľadu diváka je určite iné ako z pohľadu profesionála. Dôležité je v tomto prípade skôr hodnotenie názorov týchto osôb na danú tému. Také proamerické, nekritické, neobjektívne a jednoznačne až obdivné postoje, ako vyjadrovali Martin Bútora i Jaroslav Valent, by sa museli pomenovať výrazom až pätolizačstvo a „šplhanie si“ u americkej strany. Za niečo…, pre niečo…, z nejakého dôvodu. Nech to už bude akokoľvek, človek so vzdelaním aspoň na ich úrovni musí dôjsť k záveru, že stratili súdnosť, sebareflexiu a znížili vlastnú dôstojnosť. Pretože ich videnie USA bolo len pozitívne, počuli sme iba samé chválenie, ako keby Spojené štáty boli ideálne. Tým svojím spôsobom prejavili aj neúctu k vzdelaným i zdravo mysliacim divákom, ktorí reláciu sledovali. A k všetkým ľuďom, ktorí s väčším či menším záujmom sledujú aj politiku a vidia, ako sa ktorá krajina sveta či jej politici správajú a konajú.

Dve perličky

Ako príklad dve perličky. Keď sa v poukazovaní na príčiny antiamerikanizmu uviedlo aj vojenské napadnutie Iraku, Bútora to ospravedlňoval tým, že „veď tam Saddám zabíjal Kurdov…“. Nikto z prítomných sa nepozastavil nad tým, že Turecko dodnes „zabíja Kurdov“, dokonca aj v Sýrii, kde je to úplne protizákonné, pretože Turkov tam nikto nepozýval. A na Erdogana nikto neorganizuje poľovačku, ani Turecko nie je podvrhnuté vojenskému bombardovaniu alebo raketovým útokom. Ba ani ich spojenec USA ich „nepoučujú“, ako sa majú správať. Druhou perličkou bolo Bútorovo konštatovanie, že Rusko je Slovákom jazykovo dosť blízke, ale územne je od nás pomerne vzdialené. Jasne vidieť, ako hovorí a asi aj premýšľa ohraničene. Možno až primitívne. Veď Rusko či Sovietsky zväz bol vždy tak blízko Slovenska, že s ním hraničil. To len rozdelenie Sovietskeho zväzu a vznik Ukrajiny, ktorá sa stala naším susedom, budí dojem, že Rusko je od nás ďaleko. A je to aj dôkazom toho, ako špekulatívne sa prekresľujú dejiny a účelovo vytvárajú politické tvrdenia. Je úbohé, že ľudia s vysokoškolským vzdelaním, s prívlastkami „politológ“, „diplomat“, „historik“ skĺznu na takéto pozície a stávajú sa manipulátormi verejnej mienky a deformátormi pravdy. Na nešťastie, dnes je takýchto „odborníkov“ dosť a média dávajú priestor im. Z konkrétnych dôvodov a s konkrétnym zámerom.

Ostáva len veriť, že sa nájdu ľudia so zdravým rozumom, primeraným vzdelaním a s odvahou odhaľovať lži a polopravdy a hovoriť ostatným pravdu. Lebo v klamstve sa nedá dlho žiť.

KÁČER CHCE TRVALÚ PRÍTOMNOSŤ NATO NA SLOVENSKU

 

Rotačné prápory NATO na východnom krídle Severoatlantickej aliancie by mohla nahradiť trvalá prítomnosť jednotiek aliancie. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer po dvojdňových rokovaniach ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli. Podľa Rastislava Káčera Slovensko prikladá veľký význam prítomnosti posilňujúcich jednotiek spojencov na východnom krídle aliancie, čo sa týka aj SR. „Chceme, aby lídri rozhodli o tom, že toto bude trvalá prítomnosť a aby boli prápory rozšírené do veľkosti brigády v každej krajine. Z toho vyplývajú aj záväzky pre nás zvýšiť schopnosť hostiť takéto jednoty,“ uviedol Káčer. Vo vzťahu k Rusku Káčer zdôraznil, že kým sa aliancia vráti k štandardným vzájomným kontaktom, musí mať istotu, že Moskva uskutoční systémové zmeny a zmení aj svoju politiku. Dovtedy musí byť NATO podľa neho pripravené na dlhodobú pomoc Ukrajine a riešiť dlhodobé dôsledky konfrontácie s Ruskom. Ministri zahraničných vecí spolu šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom rokovali s rezortnými kolegami z Austrálie, Nového Zélandu, Južnej Kórey a Japonska. Podľa Káčera sa zhodli na tom, že vojna na Ukrajine je „konflikt princípov“, ktorý má globálne dôsledky.  „Je dobré vidieť, že Ukrajinu podporuje 140 krajín sveta a vojensky ju podporuje 60 krajín. K nim patria aj naši partneri v indopacifickom regióne,“ odkázal Káčer. Dodal, že EÚ má v tomto smere nenahraditeľnú úlohu, najmä v boji proti dezinformáciám a hybridným hrozbám a ako poskytovateľ ekonomickej podpory Ukrajine. V rámci diskusií o Číne sa podľa Káčera akcentovala potreba toho, aby Čína nezačala Rusku dodávať zbrane na vojnu na Ukrajine. Spojenci tiež podľa neho musia dobre zhodnotiť, v akých strategických oblastiach sú závislí od Číny a tieto závislosti znížiť. Mali by tiež pozorne monitorovať a vyhodnocovať správanie Číny a jej globálne ambície.

TASR

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.